Sainte Pulcherie Lisesi

Galeri

Telefon

0212 244 25 36

Sektör

Özel Okullar

Web Sitesi

http://www.sp.k12.tr

Email

Çalışma saatleri

Bugün 07:00 - 18:30

Daha Fazla

Adres

Çukurluçeşme Sok. No:7 Parmakkapı Beyoğlu / İSTANBUL

Firma Özellikleri Hesap

Fiyat Belirtilmedi

Sainte Pulcherie Lisesi

 

İstiklal Caddesi ndeki Özel Okullar

 

Okul1846’te Saint Vincent de Paul yardımsever rahibeler cemaati tarafından kurulmuş ve 2000 ders yılı başlangıcına kadar ortaokul olarak faaliyetini sürdürmüştür.

1997’de resmen ilân edilen 8 yıllık zorunlu eğitim yasasından sonra Türk resmi makamlarının yardımlarıyla Sainte Pulcherie Orta okulunun 150 yıllık başarılı ve tertemiz geçmişi göz önünde bulundurularak özel bir izinle 2000 yılında ortaokulun liseye dönüştürülmesine onay verilmiştir.

Türk Milli Eğitim Bakanlığının Özel Okullar Genel müdürlüğü tarafından yabancı okul olarak tanınmış Türkiye’de ki 6 Fransız lisesinden biridir. Türkiye’de ki Fransız Okulları Federasyonuna üye olan okul, 13 Haziran 2000’de Dışişleri Bakanlığıyla imzalanan sözleşmede de yer almaktadır.

Uluslararası diploma niteliğine sahip olan Sainte Pulcherie diploması ile öğrenciler lise eğitimlerini tamamladıktan sonra yurt dışında da yüksek eğitimlerini sürdürebilirler.

Hedefi gerçekten iki dilli- iki kültürlü ayrıca bir ikinci yabancı dile daha sahip olan evrensel dünya görüşüne sahip kendisine ve çevresine saygılı medeni platformda kendisini ifade etme yetisine sahip dünya barışına bakış açısıyla, bilimde, ilimde yapacağı çalışmalarla katkıda bulunacak bireyler yetiştirmektir.

EĞİTİM

Sainte Pulchérie Lisesi Hazırlık ’tan Lise 4’e kadar karma eğitim vermektedir. Öğrencilerini, Türk Millî Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen 8.sınıf SBS puanına göre seçmektedir.

Öğrencilerin çeşitli kültürlerin sentezini yapmaları ve kendi prensiplerini belirlemeleri ve bu yolla diğer öğrencilerden farklı seçkin bir kişiliğe sahip olmalarını amaçlamaktadır.

Sainte Pulchérie Lisesi’nde eğitim 1 yıl yoğun Fransızca hazırlık ve bunu takiben 4 yıl lise olmak üzere 5 yıldır. Bilgisayar, Fransızca, Fransız Edebiyatı, Matematik ve Fen Fransızca olarak, Fransız öğretmenler veya Fransızca bilen Türk öğretmenler tarafından okutulur. Türk Dili ve Edebiyatı ve Sosyal Bilimler Felsefe grubu dersleri gibi Millî Eğitim Bakanlığı’nca belirlenen diğer dersler Türkçe olarak okutulur.

Öğretmen kadrosu 47 kişidir. Öğretmenlerin 18 Fransız, 26 Türk (12 Fransızca bilen). Tüm öğretmenler en az 4 yıllık üniversite mezunudur.

Bakalorya ’ya denk diploma

— 12 Mart 1963 tarihinde Sainte Pulchérie Lisesi diplomasının Fransız bakaloryası’na denkliği tanınmıştır.
— 21 Mart 1963 tarihli Fransa Cumhuriyeti Resmî Gazetesi’nin 2714, 2734 ve 2735’inci sayfalarında mevcuttur.