Türkiye'de Karting

Zekai Baytöre

Karting Eğitmeni

5 Video

Uzmanın Tüm Videoları

21190 İzlenme

Zekai Baytöre (Eğitmen) Türkiye'de Karting iamistanbul.tv için cevaplıyor

Beykent Go Kart da Eğitmen Zekai Baytore 7’den 70’e her insanın sevdiği go kart sporunu iamistanbul.tvtakipçileri için anlatıyor.

turkiyedegokart1970'li yılların ortalarında Üst Bostancı Go-kart Pisti hizmete girdi. İstanbul Karting Kulübü'nün de kurulmasıyla birlikte ilk ciddi pistine 1980'lere doğru kavuştu. 1987 yılında Cem Hakko'nun öncülüğünde tekrar canlandı ve Tuzla Karting Pisti'nin yapılmasıyla önlenemez bir yükselişe geçti.

Tuzla Karting Pisti Avrupa standartlarına uygun olarak inşa edilmiştir ve 'C' tipi lisansı ile uluslararası organizasyonları düzenleme hakkına sahiptir. İlk uluslararası karting yarışı Türkiye'de ancak 1988 yılında koşulabildi. Formula 1 Şampiyonası'nda 1995 yılında Williams Renault ve 1996'dan beri McLaren için yarışan David Coulthard, Tuzla'da düzenlenen bu ilk uluslararası yarışta yer aldı.

1992'de İstanbul Motor sporları Kulübü kurulduktan sonra İstanbul'daki karting organizasyonları, İMK'nın sorumluluğu altında düzenlenmeye başladı. Körfez Pisti'nde ise 1995'ten beri resmi karting yarışları yapılmaktadır. Bu pistin küçük bir bölümünde bulunan Karting pisti, otomobil yarışlarının olmadığı zamanlarda kullanılabilmektedir. 1998 yılında İzmir, Ankara ve Adana'da yapılan pistlerde Türkiye Karting Şampiyonası yarışları yapılmaya başladı. Resmi yarışların yanı sıra İstanbul içinde (Topkapı, Büyükçekmece, Tatilya) Adana, Bodrum, Antalya, Alanya, Kuşadası, Çeşme'de de ticari amaçlı küçük karting pistleri açıldı. En son Bursa Nilüfer'de yeni bir karting pisti hizmete girdi.

Türkiye'de profesyonel anlamda bu sporu yapmak istiyorsanız Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu'ndan lisans almanız gerekiyor. Bu alanda profesyonel yarışlar ise Tuzla Pisti, Körfez Pisti ve İzmir Pisti'nde yapılıyor. Bu tür yarışmalarda araçlar 120 km/s hıza ulaşabiliyorlar.

 

manevra     trafik_kaza_ve_unsur


Karting'in Tarihçesi Nedir ?

Go-kart, 1950'li yıllard...

Türkiye'de Karting

1970'li yılların ortala...

Karting Nedir?

Go-kart ya da kart adı v...

Akın Karting

7’den 70’e her insan...