Telli Baba Türbesi

52777 İzlenme

Sarıyer ile Rumeli Kavağı arasında bulunan Telli Baba Türbesi evlenme isteyenlerin akınına uğruyor.

telli-baba-turbeBirçok efsaneye konu olan, hakkında birçok rivayet bulunan Telli Baba Türbesi’nin içerisindeki mezarın üzeri tellerle kaplı. Evlenmek isteyen kişiler Telli Baba Türbesi’nde bulunan tellerden bir tane alıp evlendikleri zaman bu telleri geri getiriyorlar.

Hala birçok çift evlendikleri gün Telli Baba Türbesi'ni ziyaret ederek, hem kısmet, hem de beraberliklerinin devamı için dua ediyor. Rumelikavağı'ndaki Telli Baba Türbesi, şehir merkezinden uzakta bulunmasına rağmen, özellikle cuma günleri ve hafta sonları çok yoğun bir ziyaretçi akınına uğruyor. Telli Baba Türbesi'nin ziyaretçileri arasında kadınlar ve genç kızlar büyük bir yer tutuyor. Hayatında Telli Baba'nın özel bir önemi olduğunu vurgulayanlar, periyodik ziyaretlerini hiç aksatmıyor. 

Telli Baba Kimdir?

Rivayete göre Telli Baba, önceleri Telli Gelin olarak adlandırılıyordu. Çünkü rivayete göre orda yatan kişi ermiş bir gelindir. Buraya giden çiftlerin sağlıklı çocuklara sagip olacağı inancı yaygındır.

Başka bir rivayete göre Telli Baba Türbesi’nde yatan kişi orduda imamdır. Hasta olan bir kadının rüyasında, şu anki Telli Baba Türbesi’ni o kişinin mezarı olarak görür ve bu olaydan sonra iyileşir.

Bir diğer efsane de; Telli Baba’nın tahsiliye memuru olduğu. Gemilere kılavuzluk hizmeti veren Telli Baba nöbeti esnasında denizin kabardığını ve denizde küçük bir kayığın içinde genç bir kızla bir oğlanın bulunduğunu görüp denize atlayarak genç kızı kurtarması ancak genç delikanlıyı bulamamış olmasıyla sonuçlanan olayda, genç kızın yıllar sonra teşekkür etmek isteyerek Telli Babaya geldiğini ancak öldüğünü öğrenincede ağlayarak, telli duvağı mezarlığa bırakarak ayrıldığına inanılıyor.

Telli Baba'ya Nasıl Gidilir?

Telli Baba Türbesi’ne gitmek için Sarıyer’den kalkan Rumeli Kavağı minibüslerine veya, Hacıosman metro durağından kalkan 25A numaralı otobüslerle Rumeli Kavağı’na varmadan sondan ikinci durakta inerek gidebilirsiniz. Özel araçlarıyla gelecek olanlar Sarıyer İDO İskelesi’nden sonra sağa dönerek Rumeli Kavağı yoluna sapabilirler. Zaten yol üzerinde tabelayla karşılaşacaksınızdır.

 Ziyaret saatleri ise saat 09:00 – 18:00 arasıdır.

Önemli Hatırlatma : Dileklerinizi Sadece Allah'tan İsteyiniz.


Telli Baba Türbesi

Sarıyer ile Rumeli Kava...

Helvacı Baba Türbesi

Şehzade Külliyesi' nin ...

Aziz Mahmud Hüdai Türbesi

Üsküdar' da Doğancıla...

Merkez Efendi Türbesi

Bu ziyaretgah Zeytinburnu...

Koca Sinan Paşa Türbesi

İstanbul Fatih ilçesi, ...

Pertevniyal Valide Sultan Türbesi

İstanbul ili Fatih ilçe...

Sultan Abdülmecid Türbesi

İstanbul ili Fatih ilçe...

Benlizade Ahmet Raşit Efendi Türbesi

İstanbul ili Fatih ilçe...

Ebu Şeybetü'l Hudri Türbesi

İstanbul ili Fatih ilçe...

Safiye Sultan (Rahime Hatun) Türbesi

İstanbul Fatih ilçesi, ...