Tarihi yarımadanın kalbi Sultanahmet Meydanı'nda atıyor

86649 İzlenme

Sultanahmet, İstanbul'un kalbi. İstanbul'un tüm mücavherlerinin toplandığı alan. Yani İstanbul bir kadınsa Sultanahmet çevresi ile birlikte bu kadının boynu... Ve üzerinde ışıl ışıl parlayan mücevherler buradaki tarihi eserler...

 
Tarihi yarımadanın kalbi Sultanahmet Meydanı'nda atıyor. İstanbul'un en eski, en gösterişli ve en ihtişamlı eserlerinin pek çoğu burada bulunuyor. Meydanın başlangıcınde Sultanahmet Camii diğer tarafında Ayasofya. Ve biraz ötede yüzyıllarca Osmanlı İmparatorluğuna ev sahipliği yapmış muhteşem saray, Topkapı Sarayı.Ve daha pek çok önemli eser. İstanbul gezisi yapılacaksa ilk buradan başlamak gerek. İstanbul'un tarihini öğretirken ilk bu adreslere gelmek gerek. İstanbul'un kalbini yani Tarihi Yarımada'yı bu sayfada keşfe çıkabilirsiniz.
 
 
Tarihi Yarımada Gezi Rotası
 
Topkapı Sarayı
 
Tarihi Yarımada'yı keşfe çıkarken ilk adres Topkapı Sarayı. Sade İstanbul'un değil yükselme döneminde üç kıtanın yönetildiği bu saray günümüzde İstanbul'un ve Türkiye'nin en fazla ziyaret edilen müzesi olma özelliğini koruyor. Şehrin ev sahipliği yaptığı tüm imparatorlukların ruhu bu sarayda gizli. Karşısında Ayasofya, birinci avlusunda Aya İrini ve avlunun önünde İstanbul'un en güzel çeşmesi Sultan 3. Ahmet Çeşmesi burada. Toplamda 700.000 m2'lik bir alana sahip olan sarayı 7 farklı kapısı bulunuyor. Saray bahçesinin bir kısmı günümüzde Gülhane Parkı'nın sınırları içerisinde kalıyor. Yine sahilde olan Sepetçiler Kasrı'da aslında sarayın bir parçası. Çok sayıda binadan oluşan Topkapı Sarayı 1856 yılına kadar Osmanlı hanedanına ev sahipliği yapmış. Günümüzde sarayın odaları sergi salonları olarak kullanılıyor. Klasik saray anlayışının dışında olan saray pek çok farklı bölümden oluşuyor. 
 
Sarayın girişinde ilk göreceğiniz yapı Lale Devri'nin padişahı Sultan 3. Ahmet'e ait çeşme. Başmimar Mehmed Ağa tarafından yapılan çeşme İstanbul'un ve belkide dünyanın en etkileyici çeşmelerinden bir tanesi.
 
Saraya girişte Bab-ı Hümayun (Saltanat Kapısı) denilen kapıdan giriyor ziyaretçiler. Buradan geçince Birinci Avlu karşılıyor sizi. Büyük Konstantin tarafından 537 yılında inşa ettirilen Aya İrini Kilisesi bu avlunun içerisinde bulunuyor. Ayrıca burada sarayın eski karakol binası olan yapı bugün Karakol Restaurant olarak hizmet veriyor. Güzel havalarda bahçesinde kahve keyfi yapabilirsiniz.
 
Bab-Üs Selam denilen ikinci kapıyı geçtikten sonra Divan Meydanı'na ulaşıyor ziyaretçiler. Burada Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış Adalet Kulesi'ni görebilirsiniz. Divanı Hümayun'da Kanuni Sultan Süleyman'ın hazine dairesi, Defterdarhane gibi alanlar bulunuyor. Burada büyük ilgi çeken Harem'ide keşfedeceksiniz. Girilmeye müsade edilmeyen anlamı taşıyan Harem padişah ve ailesinin yaşadığı alana verilen isim. Gözde ve cariyeleri yaşadığı alanlardan Sultan odalarına kadar pek çok oda sizi bekliyor burada. Muhteşem çinilerle süslü harem mutlaka gezilmeli. 
 
Üçüncü Avlu'da sarayın en kıymetli hazinelerini göreceksiniz. Burada bulunan odalarda sultan kıyafetlerinden sarayın en kıymetli hazinelerine kadar pek çok önemli eser sergileniyor. Ayrıca Kutsal Emanetler Dairesi'de burada yer alıyor. Ayrıca 3. Ahmed Kütüphanesi'de ziyaret edilmesi gereken alanlar arasında.
 
Dördüncü Avlu'da sarayın bahçesi ve köşkler yer alıyor. İstanbul'un en güzel silüeti ve manzarası bu avludan gözüken manzara. Mecidiye Köşkü, Sofa Camii, Hekimbaşı Kulesi, Sünnet Odası, Mermer Teras ve Bağdat Köşkü bu bahçede yer alıyor. Burada bulunan tarihi ağaçların altından gözüken İstanbul manzarası dünyanın en büyüleyici manzaralarından bir tanesi. Ayrıca burada bulunan Konyalı Restaurant'ta Türk Osmanlı mutfağından örnekler tadabilirsiniz.
 
 
Ayasofya
 
İstanbul'un sembollerinden bir tanesi olan Ayasofya bu meydanın en önemli gezi adreslerinden bir tanesi. 6. yüzyıldan kalma bu muhteşem yapı dev kubbesi ile bir mimari başyapıt. 537 yılında İmparator Justinyen tarafından yaptırılan yapı İstanbul'un en önemli simgelerinden bir tanesi. Yaptırıldığı çağda İstanbul'u eşsiz kılan bu yapı Osmanlı İmparatorluğu ile birlikte cami olarak kullanılmaya başlanmış. Bu muhteşem binaya bu dönemde 4 farklı minare eklenmiş. Mimar Sinan'ın Ayasofya'yı deprem ve diğer felaketlerden korumak için geliştirdiği yapılar bugün Ayasofya'nın silüetine güzellik katmakta. Cumhuriyet dönemyle birlikte müzeye dönüştürülen yapı günümüzde İstanbul'un en çok ziyaretçi çeken adreslerinden bir tanesi. Ayasofyainsanın başını döndürecek kadar farklı bir mimari eser. İslam ve hristiyanlık dinlerinin birbirine harmanlandığı az sayıda eserden bir tanesi. İçerde göreceğiniz mozaikler, cami olduğu döneme ait hat tabloları binayı benzersiz kılıyor. Ayasofya'yı gezerken Terleyen Sütun'u, Serafim Meleği'ni ve eşsiz mozaikleri incelemenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca üst katta yer alan galerilerden dışarıya açılan muhteşem manzarayı kaçırmayın.
 
 
Ayasofya'nın Çevresi
 
Ayasofya'nın çıkışında Sultan Türbeleri bulunuyor. Burada 6 Osmanlı Padişahı bulunuyor. Ayasofya'nın çıkışında solda bir avluda bulunan türbeleri görmenizide öneriyoruz.
 
Karşıda bulunan Hürrem Sultan Hamamı Mimar Sinan tarafından Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan adına 1556 yılında yapılmış. 
 
Sultanahmet Meydanı Ayasofya'nın hemen karşısında bu alanı taçlandırıyor. Bu geniş meydan oturup biraz dinlenmek ve yaz aylarında bu tarihi atmosferi yaşamak için eşsiz bir fırsat sunuyor.Ayasofya' nın sırtında yer alan Soğukçeşme Sokağı'da bu alanda mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Ahşap binaların restore edilmesi ile kazanılan bu sokak Osmanlı gündelik yaşamını anlamanıza ve mimarisini tanımanıza yardım edecek. Ayrıca bu sokakta bulunan butik oteller konaklamak içinde güzel bir alternatif sunuyor. Soğukçeşme Sokağı'nın biraz ilerisinde yer alan Kabasakal Medresesi günümüzde İstanbul El Sanatları Merkezi olarak kullanılıyor. Şehirden kaçamak noktası gibi duran bu yapıya girince hem etraftaki kalabalıktan biraz uzaklaşmış oluyorsunuz hemde İstanbul'la ilgili pek çok el işi ürün bulabiliyorsunuz.  Buranın çevresinde yer alan Yeşil Ev Otel'in bahçesi yazın İstanbul'un en güzel bahçelerinden birisi. Şehrin tam kalbinde fakat şehirden binlerce kilometre uzaktaymışsınız hissini veren behçeye ilk girdiğinizde kendinizi bir yabancı filmin setindeymiş gibi hissedebilirsiniz.
 
 
Sultanahmet Camii
 
Ayasofya'ya öykünen bir muhteşem eser daha sizi bekliyor Sultanahmet Meydanı'nda. Altı minareli içindeki mavi çinilerden dolayı yabancılar tarafından Mavi Camii (Blue Mosque) olarak tanınan, İstanbul'un silüetlerinden bir tanesi. Sultanahmet Camii. Meydandan bakınca havuzlara vuran gölgesiyle, gökteki ışık değişimlerinde silüetinden yansıyanlarla İstanbul'un başyapıtlarında bir tanesi. Sultan 1. Ahmet tarafından 1609 yılında yapımına başlatılan caminin mimarı Mimar Sedfkar Mehmed Ağa. Osmanlı mimarisindeki tek ve ilk altı minareli cami olan Sultanahmet Camii'nin inşası 1616 yılında tamamlanmış. Yapıldığı tarihte medreseden (günümüzdeki üniversite) hastaneye, çarşıdan hana kadar dev bir külliyeye sahip olan caminin külliyesi ne yazıkki geçen zaman içerisinde kaybolmuş. Sultan 1. Ahmet'in Türbesi ise bugün halen burada. Caminin avlusuna girince tümüyle başka bir aleme adım atmış oluyorsunuz. Özellikle ezan saatine denk gelirseniz üç farklı camiden yükselen ezanın birbirlerine nazire yaparcasına sırayla okunmasını duyabilirsiniz. İstanbul'un en iyi müezzinlerinin okuduğu bu ezanı caminin avlusunda dinlemenizi öneririz. Caminin avlusunda bulunan şadırvanın depreme karşı özel bir mimari tekniğin parçası olduğu biliniyor. Ayrıca avluda birde güneş saati bulunuyor. Avlunun girişinde bulunan zincir bu camiyi yaptıran padişahta dahil tüm sultanların üzerinde Allah'ın olduğunu hatırlatmak için konulmuş girişe. Camiye gelen sultanlar zincirin altından geçerken eğildikleri için padişahlarında Allah'ın karşısında kul olduklarını sembolize ediyor. Günümüzde halen bu zinciri giriş kapısı üzerinde görebilirsiniz. Ayrıca caminin giriş kitabesinin yazarı Evliya Çelebi'nin babası Derviş Mehmed. Caminin içine adım attığınızda muhteşem bir kubbe sizi karşılıyor. Devasa kubbe dört ana sütun üzerinde duruyor. Mavi iznik çinileri ile kaplı olan duvarlardan dolayı yabancılar Sultanahmet Camii'ne Mavi Cami diyorlar. 
 
Sultanahmet Cami'sinin hemen yanında Arasta Çarşısı diye bilinen Kabasakal Sokağı yer alıyor. Caminin çıkışında buradaki antikacı yada halıcı dükkanlarına göz atabilirsiniz.
 
 
Hipodrom - At Meydanı
 
Bu açık alan istanbul'un en kıymetli mimari eserlerinin ortak noktası. Bir tarafında Ayasofya diğer yanında Sultanahmet Camii olan bu meydan Bizans imparatorlarının açıkhava stadyumuymuş. İstanbul'un tarihine damga vuran bütün dönemlerin en önemli şahidi olan Hipodrom'a Bizans döneminde şehrin en ünlü ve önemli sportif aktivitesi olan atlı yarışlardan dolayı At Meydanı denirmiş. Osmanlı dönemindede tüm ihtişamını koruyan Hipodrom tüm şenliklerin yaşandığı alan olmuş. Bizans döneminde burada bulunan Hipodrom ne yazıkki tarihe yenik düşmüş. Fakat şehrin simgelerinden bir çoğu bugün hala bu meydanda. Bunlardan bir kaç tanesi Dikilitaş, Yılanlı Sütun, ve Örme Dikilitaş. Ayrıca Alman Çeşmesi'de bu alanda bulunuyor. 
 
 
İstanbul Arkeoloji Müzeleri  
 
Dünyanın en büyük arkeoloji müzeleri arasında gösterilen ve 1992 yılında Avrupa Konseyi tarafından yılın müzesi seçilen İstanbul Arkeoloji Müzesi eşsiz bir hazineye ev sahipliği yapıyor. 19. yüzyıl sonlarında ressam Osman Hamdi Bey tarafından Müze-i Hümayun olarak kurulan müze Avrupa'dan Afrika'ya, Anadolu'dan Balkanlara kadar çok geniş bir alandan toplanmış 1 milyondan fazla esere ev sahipliği yapıyor. Anadolu'daki ilk uygarlıklardan kalan pek çok tarihi eşya, eşsiz lahitler büyüleyici. Bu tarihi binanın ev sahipliği yaptığı eşsiz heykel koleksiyonu ise muhteşem.
 
 
Eski Şark Eserleri Müzesi
 
Ortadoğu ve Mezopotamya'dan gelen eserlerin sergilendiği Eski Şark Eserleri Müzesi Arkeoloji Müzesi'nin hemen girişinde yer alıyor. Osmanlı İmparatorluğu'nun sahip olduğu Ortadoğu'dan gelen pek çok eser burada. Kadeş Anlaşması'nın taş yazısı, Babil Kapısı'nın Aslan figürü burada sergilenen eserler arasında yer alıyor.
 
 
Çinili Köşk
 
Fatih Sultan Mehmet için yaptırılan ve muhteşem çinilerle kaplı olan Çinili Köşk yine Arkeoloji Müzesi'nin girişinde yer alan ve müzeye bağlı üçüncü bina. Bu köşk 1472 yılında padişahın cirit müsabakalrını izlemesi ve dinlenmesi amacıyla yapılmış. Kendisi bir sanat eseri olan binada Selçuklular'dan kalma eserler ile Türk İslam eserlerinin nadide parçaları sergilenmekte.
 
 
Yerebatan Sarnıcı
 
Ayasofya'nın karşısında yer alan Yerabatan Sarnıcı şehrin en büyülü mekanlarından bir tanesi. Burası Bizans İmparatorluğu döneminde 1. Justinyen'in Büyük Saraya su sağlamak için yaptırdığı bir sarnıç. Hikayesi 532 yılına uzanan sarnıçta 336 sütun bulunuyor. Suyun içerisindeki sütunların görüntüsü büyüleyici. İstanbul'un en romantik mekanlarından bir tanesi olan Yerebatan Sarnıcı şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Ayrıca burada karşılaşacağınız efsanevi Medusa heykelide mekanın büyüleyici atmosferini artırıyor.
 
 
Türk ve İslam Eserleri Müzesi 
 
Hipodrom'da yer alan İbrahim Paşa Sarayı İstanbul'un en iyi müzelerinden bir tanesine ev sahipliği yapıyor. Paha biçilmez kıymetteki İslam eserlerine, halı koleksiyonuna çinilere, ahşap oymalı kapılara ev sahipliği yapan bu mekanın adı Türk ve İslam Eserleri Müzesi. İstanbul'daki saltanata ait olmayan en gösterişli yapılardan bir tanesi olan Pergah İbrahim Paşa'ya ait olan bu sarayda kendi başına gezi rotalarından bir tanesi. Ayrıca buranın avlusunda bulunan kafede şehrin tüm karmaşasından uzaklaşabilirsiniz.  
 
"AYASOFYA VE HÜRREM SULTAN HAMAMI" İzleyin.
 
"YEREBATAN SARNICI" İzleyin.
 
"ÇİNİLİ KÖŞK" İzleyin.
 

MÜSİAD 4. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi

MÜSİAD Gençlik Kurulu,...

Genç MÜSİAD Tecrübe Paylaşım Toplantısı

Başarılı iş adamı Be...

Hospitadent Kamu - Özel İşbirliği

Kamu- özel işbirliği i...

Doğuş'tan hemengidiyor.com

Ünlü popçu Doğuş mü...

20. İstanbul Caz Festivali

Bu yıl 20. yaşını kut...

Grafiti Festivali

İstanbul Büyükşehir B...

Kadıköy'de Sanat Sokağa Taştı

Kadıköy Belediyesi’ni...

Zeytinburnu 3. Fotoğraf Yarışması

Zeytinburnu Belediyesi ta...

Çocuklar Bu Ramazan da BAHÇEPARK’a

Çocuklar Ramazan ayı bo...

İstanbul Shopping Fest 2013

Alışverişin en keyifli...