Puro Nasıl Yapılır?

94059 İzlenme

 

Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de puro içenlerin sayısı bir hayli fazla. Biz de bu noktadan yola çıkarak, dünyanın en kaliteli purolarını araştırdık ve sizler için bir liste hazırladık, işte en kaliteli 10 puro...

 
 
1- The Monte Cristo No 2 1961
 
Puroyla ilgilenmeyenlerin bile bildiği Montecristo 1961 yılında faaliyete geçmişti. Montecristo'nun en popüler serisi ise No 2 Halen birçok puro satıcısının en nadide parçalarından biri olan 1961 'den kalma No 2 Montecristo'ların tek bir adedinin fiyatı 425 dolardan başlıyor.
 
 
 
 
 
 
2- Padron 1964 Anniversary Series
 
1994 yılında Padron'un 30'uncu kuruluş yıldönümü şerefine, üretilmeye başlanan bu seride kullanıan tütünlerin hepsi dört yıl eskitiliyor. Padron serie purolarını önce çıkaran en büyük özellik ise, aromalarının çok çeşitli bir harman yaratması. Krema, çikolata ve kahve çekirdeği aromaları ahenkle bir araya getiriliyor. Dolayısıyla bu purolar çok lezzetli ve bir o kadar da hafif içimli. Rakiplerinden farkı ise yaprak sarma işleminde nadir bir tür olan Maduro cinsi yaprak kullanılması. Bu puroların üretimi sınırlı sayıda yapılıyor ve tek bir puronun fiyatı 70 dolar.
 
 
 
 3- Cohiba Esplendido
 
Bizzat Che Guevera tarafından yaratılan ve başta Fidel Castrc olmak üzere tüm Kübalı elitlerin tartışmasız favorisi olan Cohiba Esplendido, sadece kadın işçiler tarafından en kaliteli yapraklar kullanılarak elde büyük bir özenle sarılıyor. İlk kez Küba dışına çıkarılmaya başlandığı 1982 yılından beri dünya gurmelerinin en iyi purolar listelerinde yer almaya devam ediyor. Fiyatı; 748 dolar.
 

 

  4- Cohiba Siglo VI

Kristof Kolomb'un Amerika'yı keşfinin 500 uncü yıldönümü anısına üretilmeye başlanan Cohiba Siglo VI, modern Küba tütünleri arasında en çok satılan ve tutulan purolardan. Kuvvetli bir dumanı bulunan puronun güçlü bir araması var. Aynı zamanda en çok satan purolardan biri. Fiyatı ise 600 dolar.
 
 
 
 
 
 
 5- Flor de Farach Coronas
 
Nikaragua'nın aynı zamanda en köklü kuruluşlarından biri olan Flor de Farach'ın 1947'de üretilmiş olan özel serisi, genelde müzayedelerde satılıyor. Saygın satıcılarda satılan bu serinin selofona sarılmış bir şekilde korunan Corona tipi purolarının tek bir tanesi 440 dolar.
 
 
 
 6- La Aurora 100 Anos Belicoso
 
En köklü Dominik puro markası olan La Aurora nın 100 uncü yıl şerefine piyasaya sürdüğü bu özel imalat purolar, yeni bir lezzet fırtınası yarattı. Dünyanın önde gelen puro otoriteleri sayılan Cigar Aficionada ve Cigar Insider dergileri tarafından "Kusursuz ve emsalsiz" diye tanımlanan La Aurora lar hem çok kaliteli hem de bir araya getirmesi çok zor olan baharat, deri ve ahşap aromalarıyla üretilmiş. Ustaca harmanlandıkları için de çok nadide sayılıyorlar. Bu puroların fiyatı 400 dolar.
 
 
 
 7- Partagas Pirámides Le 2000
 
Bu puronun en önemli karakteristik özelliği içinde biber ve tarçın gibi aramalar barındırması. Son derece zengin ve kuvvetli bir puro olan Partagas Pirámides Le, 2000, puroyla yeni tanışmaya başlayanlar için fazla sert sayılabilir. Ama damak tadı olgunlaşmış eski puro içicilerinin rüya purolarından biri. 2000 yılında sınırlı sayıda üretilen puroların bulunması çok zor. Fiyatı ise 390 dolar.
 
 
 
 
 
 8- Bolivar Royal Corona
 
Bolivar puroları baharatlı araması ve damakta kalıcı tatlar bırakan güçlü ama rahat içimiyle rakiplerini sollayıp tahta yerleşmişti. Bolivar ların en önemli özelliği her nefes çekişte damağa yeni aramalar salması. Kaliteli Küba purosunun eş anlamlılarından biri haline gelmesi bu açıdan çok doğal. Pronun değeri 355 dolar.
 
 
 
 9- Romeo y Julieta: Churchill
 
Romeo, Juliet ve Churchill isimlerini bir arada görmek şaşırtmasın. Puronun markası Romeo y Julieta ama özel üretim serisine en sadık müşterileri olan ve nerdeyse bütün resimlerinde elinde bir puroyla görüntülenmiş ingiliz siyasetçi Winston ChurchilNn adı verilmiş. Purolar ise Winston Churchill kadar güçlü ve sert. Amatör puro içicilerini nakavt edecek kadar yoğun bir tada sahip olan bu purolar Dominik Cumhurlyetl'nde yetişen yaprakların sarılmasıyla üretiliyor. Fiyatı 220 dolar.

 

 
 10- Fuente OpusX
 
Arturo Fuente tarafından 1995 yılında üretilen OpusX serisi purolar, 12 yıl içinde büyük bir müşteri kitlesi kazandı. Özenle ve tamamen elde sarılan purolar, kaliteden ödün vermemek adına günde sadece 75 adet üretiliyor. Sarma işlemi piyasadaki pek çok puronun aksine son derece dikkatli bir şekilde ve süpervizörler gözetiminde gerçekleşiyor. En üst düzey Küba yapraklarından yapılan OpusX'lerin tek olumsuz tarafı 165 dolarlık kutusunda sadece üç adet puro bulunması.
 
 

 


Ahşap Boyamada Cam Tekniği Nasıl Uygulanır?

Atölye Sanatsal eğitmen...

Ahşap Boyamada Süsleme

Atölye Sanatsal eğitmen...

Doğal Taşların Temizliği Nasıl Yapılır?

Taşların enerji temizli...

Oyuncu olmak isteyenler, mutlaka izleyin!

Oyuncu olmak isteyenlere ...

Puro Nasıl Yapılır?

İşte dünyanın en kali...

Cast Ajanslarının Önemi

Canan Odacıl, 1999 yıl...

Rol Görüşmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir senaryo yazılır. Be...

Oyuncunun Yasal Hakları Nelerdir?

Bir ajansla çalışmaya ...

Oyuncu Koçluğu Nedir?

oyuncu, oyuncu koçu, aja...

Cast Ajans, Oyuncu İçin Neden Önemlidir?

Oyuncu okuldan mezun oldu...