Obezite bir hastalıktır!

92109 İzlenme

Araştırmalara göre obezitenin insan ömrünü 13 yıl kısalttığı, bu hastaların 60 yaşın üzerinde yaşamalarının zor olduğunu belirlendi.

Çağın hastalığı olan obezite, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur.

Obezitenin, insan vücudunda kalp ve damar sistemi, solunum sistemi, hormonal sistem, sindirim sistemi gibi sistemleri etkilediğini belirtilirken, Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, solunum rahatsızlıkları, eklem hastalıkları, adet düzensizlikleri, kısırlık, iktidarsızlık, safra kesesi hastalıkları, taş oluşumu, bazı kanser türleri gibi hastalıklar, obezite ile doğrudan ilişkili olduğu kaydedildi.

'OBEZİTE ZENGİNLİK GÖSTERGESİ DEĞİL'

Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen obezitenin, insan ömrünü kısalttığı da belirlendi. Obezite, ciddi organ hasarları verir. Şişman kişilerin 60 yaşın üzerinde yaşamaları çok zor. Genellikle 60 yaş civarı bu hastalar kaybediliyor. Ve ömrü 13 yıl kısalttığı araştırmalarda ortaya çıkmış. Dolayısıyla obezite artık bir hastalık. Sadece görüntü bozukluğu veya bir zenginlik göstergesi değil. Dolayısıyla tedavi edilmesi gereken bir hastalık. Hem ülke ekonomisini, hem de kişilerin sağlığını etkileyen bir hastalık şeklinde değerlendiriliyor. 

Obezite hastalığının tedavisinde hangi cerrahi yöntem daha etkilidir? Obezite hastalığında hangi durumlarda cerrahi tedaviye başvurulmalıdır?” ve obezite hakkında merak edilen soruları Uzman Diyetisyen Turgay Köse, sizler için cevaplıyor.

 


Alzheimer Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Prof. Dr. Safiye Bilgin, ...

Hemşirelerin Görevleri

Prof. Dr. Aytolan Yıldı...

Diyabetli Ayak Bakımı

Ayak Sağlığı Uzmanı ...

Pembe Estetik Nedir?

Yrd. Doç. Dr. Burcu Kar...

Zehirli Guatr Nedir?

Prof. Dr. Orhan Gedikli, ...

İltihaplı Romatizmal Hastalıklar Nelerdir?

Prof. Dr. Turan Uslu, “...

Alzheimer Hastalarına Özel Bakım Evleri

Prof. Dr. Safiye Bilgin, ...

Doğum Lekesi Tedavi Yöntemleri

Dermatoloji Uzmanı Dr. G...

Ortodonti Nedir?

Prof. Dr. Tülin Arun, "O...

Astım Diyeti Var Mıdır ?

Prof. Dr. Elif Dağlı, ...