Meksika Mutfağı

36793 İzlenme

Küçücük, kuru, insanı yerinden zıplatacak kadar acı biberler, acı soslarla pişirilmiş barbunya fasulyesi, mısır ve mısır unundan yapılmış hamur işleri, Frijoles, Guacamole, Salsa, Burrito, Nacho, Quesadilla, Tortilla, taco, ve de et yemeği olarak fajita ilk akla gelenler...

Bol acılı sosları ve baharatlarıyla Türk damak zevkine en yakın mutfaklardan biridir Meksika mutfağı.

Meksika mutfağı, geleneksel Aztek mutfağının ve İspanyol yemeklerinin karakterini taşır. Çeşitli biberler, çeşitli kaktüsler, mısır, fasulye, dana eti, domuz, tavuk ve balıketleri ile papaya, avokado ve vanilya gibi egzotik meyveler bu mutfakta ağırlıklı olarak kullanılan malzemeler arasındadır.

Meksika mutfağında en önemli tahılın mısır, sonra da pirinç olduğu söylenebilir.

Yemekler genellikle ızgaralarda ve ateşte pişirilir. Ayrıca lezzetli olduğu kadar bol baharatlıdır da.

Ekmek ve hamur işlerinde en çok mısır ve pirinç unu kullanılır. Yemeklerin tümünde ise bitkisel yağlar kullanılır. Meksika mutfağında margarin yer almaz.

Meksika mutfağının simgesi "Tortilla"

Tortillanın geçmişi tam 12000 yıl önceye dayanır. Maya efsanesine göre, ilk tortilla bir köylü tarafından aç kralın karnını doyurmak için yapılmış.

İsmini İspanyolca “yuvarlak pasta” anlamına gelen “torta” kelimesinden alan tortilla; mısır veya buğday unundan yapılan küçük boyda, ince, yuvarlak bir yufkadır. Ekmek yerine her öğünde yenir. Meksika mutfağının simgesi; Türklerin ekmeği, pidesi, Çinlilerin pirinci gibidir... Tortillalar yalnızca ekmek olarak değil aynı zamanda üstü çeşitli malzemelerle süslenerek pizza olarak da kullanılır.

Tortilla ayrıca katlanıp içi değişik malzemelerle doldurularak da yenir. Böylece tortillanız, içindeki malzemelerin kızarıp fırınlanmasıyla yeni yeni isimler alır ve tabağınızda tamale, flauto, buritto ya da quesadilla oluverir...

İçecekler

Bira, tekila, mezcal ya da pulque bilinen alkollü içeceklerdir.

Mezcal bodur bir agave türünden elde edilir.Mezcal 'in içindeki meşhur solucan ki aslında bir kelebek larvasıdır, sadece eksport için öngörülmüş şişelere ilave edilir. Aslen bu larva kurutulup toz haline getirildikten sonra, içkini yanında tuz yerine kullanılırmış. İspanyollar tarafından etabilize olan, tatlı pirinç/tarçın içeceği olan Horchata içilir. Çoğu zaman da genelde tatlandırılmış hibiskus çayı Agua de Jamaica ve Agua de Tamarindo servis edilir.

Meksika'da çok miktarda limonata da içilir. Bununla beraber dünyada kişi başına en çok cola tüketilen ülkedir.


Sushi Nasıl Yenir?

Sushi, ülkemizde yapılm...

Osmanlının Padişahlara özel yemekleri

Orta Asya, Anadolu, Ortad...

Çin Eriştesi ( Noodle)

Noodle,Türkçe’ye “e...

Çin Mutfağı

Çeşit bakımından dün...

Osmanlı Mutfağının Tatlıları

Osmanlı Mutfağında bir...

"Sushi" Efsanesi

Sushi, pirinç sirkesi ve...

Hint Mutfağı

Hint Muftağı,kendine ö...

Yunan Mutfağı

Çok eski bir tarihi olan...

Meksika Mutfağı

Bol acılı sosları ve b...

İspanyol Mutfağı

Günümüz İspanyol mutf...