Kaslarda Kramp Nedir?

83680 İzlenme

Kas krampları aniden başlar ve insana haddinden fazla acı verir. Kramp giren insan, acının vermiş olduğu etkiden dolayı sinirli olmaktadır. Kramplar genelde spor ile uğraşan insanlarda çok görülmektedir. Kramp yoğun egzersiz sırasında ya da egzersizden sonra olabileceği gibi diyabet, böbrek hastaları, kalp ve damar sorunları olanlar ve hamilelerde sürekli görülen şikayetli bir hastalıktır.

Mineral ve Kalsiyum Eksikliği

Kas krampından minerallerin büyük önemi vardır. Potasyum, kalsiyum ve magnezyum eksikliği kramplara sebep olan başlıca durumlardır.

Gebelik dönemlerinde de kramplara sıklıkla rastlanır. Özellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinde, bebeğin de hızlı gelişme göstermesi, toplardamar üzerindeki baskıyı artırır. Bu durum gebelerde dolaşım problemlerine neden olur. Toplardamara artan basının yanı sıra kalsiyumdan fakir beslenme de gebelerde kramplara neden olabilir. Özellikle bebeğin son aylarda kalsiyuma daha fazla ihtiyaç duyması ve annenin de bu ihtiyaca yeteri kadar cevap verememesi, gebelik kramplarını artırır. Kramplar genellikle dinlenme pozisyonunda ortaya çıkar.

 

 

 


Doğal Makyaj Nasıl Yapılır

Doğal makyajın en temel...

Pazartesi Sendromu Nedir

Pazartesi Sendromu | Psik...

Muammara Tarifi

Muammara Tarifi | Kökeni...

Karatede Kuşak Sıralaması Nasıldır

Koşar Karate-Do Kulübü...

Fitre Vermenin Hükmü Nedir

Dinimizde fitre vermenin ...

Maş Fasulyesi Tarifi

Yapımının kolaylığı...

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır

Kadın Hastalıkları ve ...

Bowling Topu Nasıl Seçilir

Bowling topu basit normal...

Çocuklarda İdrar Kaçırma Tedavisi

Çoçuklarda idrar kaçı...

Ebru Sanatı Nedir

Ebru Sanatı Nedir | Geç...