Akın Karting

Zekai Baytöre

Karting Eğitmeni

5 Video

Uzmanın Tüm Videoları

12805 İzlenme

Akın Karting Eğitmeni Zekai Baytore 7’den 70’e her insanın sevdiği go kart sporunu iamistanbul.tv takipçileri için anlatıyor.

Karting sporu hem kolay hem de maliyeti oldukça düşüktür. Aynı zamanda bu spor özel minyatür pistlerde 4 tekerli minyatür araçlarla yapılıyor.

KartingBu sporun ülkemizde tanınmasında Demir Bükey’in büyük faydası olmuştur. Aynı zamanda Türkiye’de ilk karting pisti 1970’li yılların başında Bostancı’da açılmıştır. 1992 yılında İstanbul Karting Kulübünün de kurulmasıyla profesyonel anlamda ilk ciddi karting pisti kuruldu. Türk iş adamı Cem Hakko’nun da desteği ile Tuzla’da Avrupa standartlarına uygun ilk karting pisti inşa edildi ve bu sayede karting sporu ülkemizde yükseliş gösterdi.

Aynı zaman da pistin uluslararası karting turnuvalarına ev sahipliği yapma hakkı var. İlk resmi karting turnuvası 1995 yılında Körfez adı verilen pistte yapıldı. Bunun yanı sıra 1998 yılında İzmir, Ankara ve Adana’da Türkiye Karting Şampiyonası yapılmaya başladı.

Karting Tarihi

Karting

Amerika’da doğan bu spor 1950 yıllarına dayanıyor. Eski çim biçme makinelerinin tamiri sonucu ortaya çıkan karting sporu, 1960 yılında diğer İngiltere Avusturalya ve Japonya’da da kullanılmaya başladı. Uluslararası turnuvalar İsviçre’de bulunan, CIK “Uluslararası Karting Kulübü” tarafından organize ediliyor. 1994-95 yılında Formula 1 Dünya Şampiyonu Michael Schumacher ve kardeşi Ralf Schumacher karting sporu sayesinde Formula pilotluğuna adım atmış.

Akın Karting
Yetkili Kişi: Zekai Baytöre
Tel: 0532 749 29 13
Adres: İstanbul Outletpark Cumhuriyet Mah. Firuze Sok. E-5 Karayolu Üzeri Büyükçekmece / İstanbul
    

Karting'in Tarihçesi Nedir ?

Go-kart, 1950'li yıllard...

Türkiye'de Karting

1970'li yılların ortala...

Karting Nedir?

Go-kart ya da kart adı v...

Akın Karting

7’den 70’e her insan...