Karting Araçlarının Özellikleri Nelerdir?

Zekai Baytöre

Karting Eğitmeni

5 Video

Uzmanın Tüm Videoları

96620 İzlenme

Zekai Baytöre (Eğitmen) Karting Araçlarının Özellikleri Nelerdir Sorusunu iamistanbul.tv için cevaplıyor

Beykent Go Kart da Eğitmen Zekai Baytore 7’den 70’e her insanın sevdiği go kart sporunu iamistanbul.tv takipçileri için anlatıyor.

Başlangıçta kullanacağınız araçlar 5,5-6 HP güç üretebilen 160 cc hacminde tek taraflı motorlara sahip. En fazla 75 km/s hıza ulaşabilseler de pist içinde bu hız ortalama 40-50 km/s. Türkiye'de profesyonel anlamda bu sporu yapmak istiyorsanız Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu'ndan lisans almanız gerekiyor. Bu alanda profesyonel yarışlar ise Tuzla Pisti, Körfez Pisti ve İzmir Pisti'nde yapılıyor. Bu tür yarışmalarda araçlar 120 km/s hıza ulaşabiliyorlar.

Bu sporu amatör olarak yaparken özellikle belirli bir giysi giymeniz gerekmiyor ama mutlaka bir kask takmak zorundasınız. Ayrıca kullanacağınız kask başınıza tam olarak oturmalı, aksi takdirde bir çarpma anında başınızdan fırlayabilir ve bu da yarışın geri kalan bölümünde, önemli bir risk taşımayan bu sporu sizin için tehlikeli bir hale getirebilir. Araçların ulaşabildikleri hız başlarda pek tatmin edici görünmese de go-kartlar yere çok yakın olduklarından kendinizi daha hızlı gidiyormuş gibi hissetmenizi sağlıyor. 

 

 

trafiktarif         araçısık


 


Karting'in Tarihçesi Nedir ?

Go-kart, 1950'li yıllard...

Türkiye'de Karting

1970'li yılların ortala...

Karting Nedir?

Go-kart ya da kart adı v...

Akın Karting

7’den 70’e her insan...