İstanbul'un Çarşıları

16075 İzlenme

İstanbul'un Tarihi Çarşıları ve Bilinmeyenleri  iamistanbul.tv de

Tarihi çarşılarda alışveriş yapma keyfi...

İstanbul'un tarihi dokusunu her nefeste soluma fikri insana büyük keyif veriyor. Hele bir de görkemi, kendine has kokusu bir başka etkiliyor insanı. Günümüz alışveriş merkezlerden farklı bir havası oluyor tarihi İstanbul çarşılarının... Heybetli kapılarından içeri girdiğiniz anda başlıyor geçmişin yaşanmışlıkları, birde ışıl ışıl dükkanlar, güler yüzlü esnaf işte o zaman su gibi akıp gidiyor buralarda...

İstanbul'un tarihi çarşıları iamistanbul.tv'de...

misir_carsisiSahaflar Çarşısı

Beyazıt Meydanı’nda bulunan Sahaflar Çarşısı’nda her çeşit kitap bulabilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu’nun erken dönemlerinde bu çarşıda, el yazması kitaplar satılıyormuş. İbrahim Müteferrika’nın matbaada basılan kitapları piyasaya sürmesiyle artık bu gelenek sona ermiş. Şimdilerde ise çarşının tam ortasındaİ brahim Müteferrika’nın bir büstü bulunmakta.

Bakırcılar Çarşısı

Şimdiki İstanbul Üniversitesi merkez binası bahçesinin doğu ve kuzey duvarları altında bir sıra dükkân halinde bulunan Bakırcılar Çarşısı,el yapımı bakır işerinin hediyelik eşyaların bulunduğu mağazalardan ibaret.

Mısır Çarşısı

Eminönü’nde, Yeni Cami’nin arkasında bulunuyor. 1660 yılında Osmanlı Sultanı IV. Mehmet’in annesi Turhan Sultan tarafından yaptırılmıştır. Kesme taş ve tuğladan inşa edilen çarşıda bulunan yüze yakın dükkânda, çeşitli baharatlar, çiçekler ve evcil hayvanlar satılmaktadır. Alan olarak Kapalı Çarşıdan daha küçük olmakla birlikte, özellikle yabancı turistlerin uğramadan geçemediği, ilgi odağı mekânlardan birisidir. Kapalı Çarşı’da olduğu gibi, Mısır Çarşısı’nın da iki ana kapısı Eminönü ile Sultanahmet arasında bağlantı kuruyor. Yan kapıları ise Yeni cami, Tahtakale, Mercan, Yemiş İskelesi ve Süpürgeciler’e çıkış vermektedir.

MISIR ÇARŞISI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı, Mahmut Paşa Yokuşu ile Beyazıt Camii arasındaki alanda bulunmaktadır. Yapının ilk bölümleri, Fatih Sultan Mehmet döneminde 15. yüzyılda Vezir Mehmet Paşa tarafından yapılmaya başlanmıştır. Daha sonraki dönemlerde çıkan yangınlar ve yer sarsıntıları ile tahrip olan çarşı, yapılan onarım ve eklentilerle yeniden kullanıma çevrilmiştir. Çarşının üstü ve etrafı kapalı olduğundan “Kapalı Çarşı” olarak biliniyor. Geniş bir arazi üzerinde kurulu bulunan çarşıda, 3.000’e yakın dükkân ve 60 sokak bulunmaktadır. Osmanlı döneminde her sokak, orada yoğunlaşan zanaat gurubuna göre (kuyumcular, terlikçiler, aynacılar vb.) isimlendirilmiştir. Şimdilerde farklı meslek gruplarına ait dükkanlar bulunuyor.

Feshane

Feshane, II. Mahmut tarafından 1826’da Yeniçeri Ocağı’nın ortadan kaldırılıp, yerine ikame edilen orduya giysi dikmek amacıyla kurulmuştur. Bugün restorasyon çalışmaları sonucu çok amaçlı bir tesis olarak hizmet verirken, özellikle Ramazan ayında etkinliklere ev sahipliği yapıyor.


horhor_carsi    kuyumcukent


 


İstanbul'da En Yüksek Yaş Grubu

Nefise Özşahin, "İstan...

İstanbul'da İlçe Belediye Köy Sayısı Kaçtır ?

İstatistik uzmanı Aylin...

İstanbul'daki Sinema Salonlarının Sayısı Kaçtır?

Türkiye İstatistik Kuru...

İstanbul’da Gösterime Giren Yerli Ve Yabancı Film Sayısı

Türkiye İstatistik Kuru...

İstanbul'da İpotekli Konut Satış Sayısı

Türkiye İstatistik Kuru...

İstanbul'da Nüfusu Yarım Milyonun Üzerindeki İlçeler

Türkiye İstatistik Kuru...

İstanbul'da İşitme Zorluğu Çeken İnsan Oranı

Türkiye İstatistik Kuru...

İstanbul'da Uçuş Yapan Yolcu Sayısı Kaçtır?

İstatistik uzmanı Burcu...

İstanbul'da En Çok Devredilen Kara Taşıtları

Türkiye İstatistik Kuru...

İstanbul’da Boşanmalar Evliliğin Kaçıncı Yılında Olur?

İstatistik uzmanı Betü...