Çin Mutfağı

90400 İzlenme

Çin mutfağı başta Çin olmak üzere Tayvan, Singapur, Malezya, Endonezya gibi Çin kültürünün yaygın olduğu Uzakdoğu ülkelerinden kaynaklanan ve Çin lokantaları sayesinde dünyanın birçok yörelerinde geniş bir biçimde tanınan bir mutfaktır.

sebzeli-noodleÇeşit bakımından dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan Çin mutfağı, Uzakdoğu'da bile Çinlilerin yaşadığı her bölgede büyük farklılıklar gösterir. Ayrıca Uzakdoğu dışındaki Çin lokantalarında hazırlanan yemekler bulundukları ülkelerin kültürlerine uyarlandıkları için Uzakdoğu'dan çok farklı malzemeler kullanırlar ve farklı lezzetler sunarlar. Bunlara rağmen Çin mutfağı bazı ortak özelliklerden yoksun değildir. Sebze ağırlıklı yemekler, yemeklerin wok adı verilen çukur tavalarda pişirilmesi ve yemeklerin sofralarda yemek çubuklarıyla yenmesi Çin mutfağının en çarpıcı özellikleri arasındadır.

Çin mutfağında kullanılmayan malzeme hemen hemen yok gibidir. Ancak dünyanın diğer mutfaklarında kullanılan malzemelerin yanı sıra Çin mutfağının kendine özgün bazı malzemeleri mevcuttur. Bu malzemeler arasında soya fasulyesi ve soya fasulyesinden türeyen malzemeler özel bir önem taşır. Bunların arasında soya sosu, soya sütü, fasulye filizi ve tofu yer alır. Soya sosu soya fasulyesinin su, tuz ve tahıllarla birlikte fermentasyona uğratılması sonucu elde edilen bir sostur ve Çin mutfağında yaygın olarak kullanılır. Soya sütü ise kuru soya fasulyesinin suyla birlikte öğütülmesi sonucu elde edilen yüksek proteinli bir içecektir. Fasulye filizi fasulye tanelerinin yeni filizlenmiş şeklidir. Tofu ise soya süsebzeli-tavuktünün aynen lor peyniri gibi koagülasyona (ısıtma ve çökeltme) uğratılması sonucu elde edilen yumuşak ve katı bir yiyecek maddesidir.

Bademli Gökkuşağı Tavuk : Çin Mutfağının en sevilen yemeklerinden biri olan 'Bademli Gökkuşağı Tavuk' hem çok sağlıklı hem de çok lezzetli. Bademli Gökkuşağı Tavuk yemeğini hazırlamak için gerekli malzemeler ise ;150 gr tavuk göğsü, 50 gr brokoli,2 adet baby mısır,1 adet kapiya biber, 1 adet dolmalık biber, 50 gr badem, tart sos, oyster sos, zencefil, sarmısak, tuz.

Sebzeli Dana Eti: Çin Mutfağına özgü yemeklerden biri olan Sebzeli Dana Eti’nin yapımı oldukça kolay. Et ve sebzelerin muhteşem uyumundan oluşan bu yemeğin malzemeleri şöyle; 50 gr kuşbaşı dana eti, 50 gr kültür mantar, 30 gr fungus mantar, 60 gr brokoli, 2 adet baby mısır, 1 adet kapiya biber, 1 adet dosebzeli-pilavlmalık biber, dark soya sos, oyster sos, zencefil, sarmısak, tuz.


Sebzeli Pilav: Çin mutfağında pilavların ayrı bir yeri vardır. Sebzeli, etli ve deniz mahsullü olarak hazırlanan pilavlar sadece uzak doğuda değil tüm dünyada sevilerek yeniyor. Çin usulü pilavlardan biri olan sebzeli pilavın yapımı oldukça basit. Pilavın malzemeleri ise kolay bulunan türden. Sebzeli pilav için; buharda pişmiş pirinç, bezelye, havuç, mısır, tuz yeterli.

Sebzeli Erişte: Noodle (erişte) Uzakdoğu halkı için önemli bir besin kaynağıdır. Farklı yemek çeşitlerinde kullanılan erişteler, özellikle makarna gibi tüketilmektedir. Sebzeli, tavuklu, etli, karidesli gibi malzemelerle lezzetlendirilen erişteler Çin Mutfağında oldukça sık tüketilir. Bunlardan biri olan sebzeli erişte için gerekli olan malzemeler; 150 gr erişte, 100 gr soya filizi, 1 adet kabak, 1 adet havuç, 1 adet beyaz lahana, 1 yemek kaşığı dark soya sos, 1 çay kaşığı tuz.

 

 

CHIHA LOTUS - WASABİ İÇİN TIKLAYIN

'SUSHİ' EFSANESİ HABERİ İÇİN TIKLAYIN
 


Sushi Nasıl Yenir?

Sushi, ülkemizde yapılm...

Osmanlının Padişahlara özel yemekleri

Orta Asya, Anadolu, Ortad...

Çin Eriştesi ( Noodle)

Noodle,Türkçe’ye “e...

Çin Mutfağı

Çeşit bakımından dün...

Osmanlı Mutfağının Tatlıları

Osmanlı Mutfağında bir...

"Sushi" Efsanesi

Sushi, pirinç sirkesi ve...

Hint Mutfağı

Hint Muftağı,kendine ö...

Yunan Mutfağı

Çok eski bir tarihi olan...

Meksika Mutfağı

Bol acılı sosları ve b...

İspanyol Mutfağı

Günümüz İspanyol mutf...