Çin Eriştesi ( Noodle)

64605 İzlenme

Son yıllarda ülkemizde de sıkça tüketilen Noodle (Çin eriştesi), bir Çin yemeğidir. Noodle, bildiğimiz erişte ve makarna türevinde olmasıyla birlikte, beyaz ve esmer undan üretilmiş çeşitleri vardır.

noodle-nedirNoodle, 'Çin Eriştesi' ya da 'Çin Makarnası' olarakda bilinir. Uzakdoğu mutfağının ve Çin lokantalarının ana yemeklerinden biri de Çin erişteleri durum buğdayından yapılır. Makarnaya çok benzeyen bu lezzetin şekli ince uzun ya da kıvrım kıvrımdır. Japonlar kullandıkları buğdayın çeşidine göre farklı isimlerle anarlar Çin eriştesini. Karabuğdaydan yapılanı “soba”, bildigimiz buğdaydan yapılanı “udon”, Çin’den transfer edileni ise “ramen”dir. Sosuyla beraber sulu olarak yenen noodle, çubukla da yenebilmektedir.

Noodle ve makarna arasındaki temel fark yapılışındadır. Genellikle noodle normal unla üretilir. Pirinç unundan ve farklı unlardan da noodle yapılır. Yani noodle, makarnadan farklı olarak pek çok farklı çeşide sahiptir. Çoğunda yumurta kullanılır. Bir ön pişirme sürecinden geçer. Makarnadan daha ince ve kırılgan olup pişme süresi daha hızlıdır.

Noodle, son yıllarda Türkiye’de oldukça popüler oldu. Uzakdoğu mutfağına dair birçok yemek artık ülkemizde oldukça biliniyor. Hatta sadece noodle satan restoranlar bile mevcut. Market reyonlarında da pişirmeye hazır bir şekilde noodle bulabilirsiniz. Noodle, doyurucu olmasının yanı sıra farklı lezzet çeşitleriyle de sunulmaktadır.

Özellikle üniversite öğrencileri ve öğle yemeğine zaman ayıramayacak kadar meşgul olanların ilgi göstereceği bir yiyecektir noodle. Çin menşenli bu yemek sulu, soğuk ya da sıcak olabiliyor. Soslarıyla, sebze, deniz ürünleri, et gibi çeşitli yan malzemeleriyle yüzlerce çeşit lezzet yaratılabilir.cin-eristesi

Bazı Noodle Çeşitleri:
• Yumurtalı Noodle
• Pirinçli Noodle
• Sebzeli Noodle
• Etli Noodle
• Tavuklu Noodle
• Karidesli Noodle

Çin Mutfağının temel yemeklerinden biri olan 'Sebzeli Erişte' için gerekli malzemeler;150 gr erişte, 100 gr soya filizi, 1 adet kabak,1 adet havuç,1 adet beyaz lahana,1 yemek kaşığı dark soya sos,1 yemek kaşığı dark soya sos.

CHİNA LOTUS - WASABİ RESTAURANTI İÇİN TIKLAYIN

SUSHİCO - KADIKÖY ŞUBESİ İÇİN TIKLAYIN

YEMEK KÜLTÜRÜ SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

İSPANYOL MUTFAĞI İÇİN TIKLAYIN


Sushi Nasıl Yenir?

Sushi, ülkemizde yapılm...

Osmanlının Padişahlara özel yemekleri

Orta Asya, Anadolu, Ortad...

Çin Eriştesi ( Noodle)

Noodle,Türkçe’ye “e...

Çin Mutfağı

Çeşit bakımından dün...

Osmanlı Mutfağının Tatlıları

Osmanlı Mutfağında bir...

"Sushi" Efsanesi

Sushi, pirinç sirkesi ve...

Hint Mutfağı

Hint Muftağı,kendine ö...

Yunan Mutfağı

Çok eski bir tarihi olan...

Meksika Mutfağı

Bol acılı sosları ve b...

İspanyol Mutfağı

Günümüz İspanyol mutf...