Bowling

Uğur Kabacıoğlu

Operasyon Müdürü

10 Video

Uzmanın Tüm Videoları

93852 İzlenme

Atlantis Bowling Operasyon Müdürü  Uğur Kabacıoğlu Bowling ile ilgili merak edilenler iamistanbul.tv de.

Bowling’in tarihinin çok eskilere dayandığını biliyor muydunuz? Eğlenceli bir spor dalı olan bowling’in nasıl oynandığı, kuralları ve bu spor dalına ait terimleri iamistanbul.tv sizler için araştırdı.

bowlingBowling, oyun hattının sonundaki kukaları, bu oyun için özel olarak hazırlanmış bowling topları ile devirme amacı taşıyan salon sporudur.

Bowling’in Tarihi

Mısır'da yapılan kazılarda bowling sporunun köklerinin M.Ö . 5000'li yıllara dek uzandığına dair bulgular çıkarılmıştır. Kökenleri, M.Ö.'ye dek uzanan bu spora, spor olmanın dışında anlamlar da yüklendiği görülür. Söz gelişi, 3 ve 4. yüzyıllarda, bu sporda iyi olmak kilise tarafından "günahlarından daha çok arınmış olmak" anlamına geliyordu. Düzenlenen oyunlarda kukalar işlenmiş günahları temsil ediyor ve devrilen her kuka ile günahlardan arınılma inancı taşınıyordu.

Bowling sporunun Dünya Bowling Federasyonu'nun (WTBA), Uluslararası Bowling Federasyonu(FIQ), Avrupa Bowling Federasyonu(ETBF) tarafından belirlenmiş oyun tipleri bulunmaktadır. 9 pin ve 10 pin şeklinde 2'ye ayrılmaktadır. Amacı, uzunluğu 18,288 m (faul çizgisinden, 1.nolu pin'e kadar olan mesafe) olan "lane" adı verilen hatların ilerisine konulmuş pinleri devirmektir.

Bowling oyununda, her oyun için 10 frame bulunur. Oyuncu ilk 9 frame de strike yapmadığı durumlar için 2'şer atış kullanır. Sonuncu frame de strike ya da spare yapması bowlingdurumunda fazladan bir atış hakkı daha kazanır. Oyuncunun bir oyunda yapabileceği en yüksek puan 300'dür.

Strike
Sembolü "X"tir.Hattın sonundaki tüm pinlerin frame'in ilk atışında devrilmesine denir. Tüm pinler devrildiği için frame'in ikinci atışı yapılmaz. Alınan puan, sonraki iki atışta devrilen pin sayısı ve strike ta devrilmiş pin sayısı toplanarak hesaplanır ve frame'e yazılır. Üst üste 3 defa strike yapmak "turkey", 2 defa üst üste yapmak "double" adını almakta 4. ve sonraki üstüste strikeler için "four in bagger" "five in bagger" şeklinde gitmektedir.

Spare
Sembolü "/"dir. Hat sonundaki tüm pinlerin ikinci atışta devrilmesine denilir. Alınacak puan,bu 10 pin ve takip eden atışta devrilen pin sayısı toplanarak hesaplanır ve yazılır.

Split
Birinci kukanın devrilmiş olması durumunda, birbiriyle bağlantısı kalmamış (aralarındaki kuka devrilmiş) iki veya daha fazla kukanın ayakta kalması olayıdır. Split, puan tablosunda devrilen pin sayısının dikdörtgen veya daire içine alınmasıyla gösterilir.


ATLANTİS BOWLİNG - FORUM İSTANBUL

Adres: Kocatepe Mahallesi Paşa Caddesi Forum İstanbul AVM No:BF

Telefon: 0212 640 96 32

E-mail: atlantis@atlantisbowling.com

ATLANTİS BOWLİNG


Daha Büyük Görüntüle

 

 

kapalı burunsezeryan doğum


Strike Nasıl Oluşur?

Strike Nasıl Oluşur, Bo...

Bowlingte Falso Nasıl Verilir?

Falso Toplarının Çeşi...

Bowling Ülkemize Nasıl Gelmiştir?

Bowling Ülkemize Nasıl ...

Bowlingde Puanlama Nasıl Yapılır?

Bowlingde Puanlama Nasıl...

Bowling Toplarını Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bowling Toplarını Seçe...

Bowling Oyun Alanının Özellikleri Nelerdir?

Bowling Oyun Alanının ...

Bowling Oynarken Özel Kıyafetler Giyilir mi?

Bowling Oynarken Özel K...

Bowling Nedir?

Bowling Nedir, bowling na...

Bowling

bowlingin tarihi, bowling...