Beylerbeyi Sarayı

69328 İzlenme

 

16.yy in ikinci yılında III. Murat’ın Rumeli Beylerbeyi Mehmet Paşası, bir yalı yapmıştı. Sarayın ismide buradan gelmekteydi.  Yapıldıktan sonra ki dönemlerde Sultan topraklarına katılan saray; 19.yy’ın ilk döneminde II. Mahmut tarafından ahşap saray yapılmıştı.

Bu saray yanar ve yerine bugünkü Beylerbeyi Sarayı, dönemin ünlü mimarı Sarkis Balyan ve kardeşi tarafından, Abdülaziz için yaptırılır. 1865 yılında yapımı tamamlanan Saray, Sultan ailesinin yazlık sarayıdır.

Saray, yazlık saray olmasının yanı sıra yabancı konuklarında ağırlatıldığı bir mekân olarak ta bilinmektedir.

Saray’ın Bahçesi, ağaçlar, heykeller ve Havuzlarla süslenmiştir. Sarayın iç kısmında, havuzlu bir salon, selamlık, harem ve amiral odası göze çarpar. Ayrıca; valide sultan odası, yemek odası, kabul odası ve mavi salon gibi iç mekânlarda görülmeye değer yerlerdir. Sarayda toplam 26 oda ve 6 salon vardır.

Saray’ın bahçesinde bulunan Mermer Köşk ve Sarı Köşk’ün II. Mahmut tarafından İnşa edildiği söylenmekteydi. Sarı Köşk, Abdülaziz zamanında ise restoreye uğramıştı. Bahçenin köprü tarafındaki Ahır Köşkü ise; Sultan’ın atları için yaptırılmıştır.

Abdülhamit’in tahtan indirilmesinden sonra, öldüğü zamana kadar bu Saray’da gözaltında da tutulmuştu. Cumhuriyet Döneminde ise Mustafa Kemal Atatürk’ün de konuklarının ağırlatıldığı bilinmektedir.


Çemberlitaş

Çemberlitaş sütunu, MS...

Alay Köşkü

İstanbul’da Gülhane P...

Bozdoğan Su Kemeri

İstanbul’un Fatih İl...

Beylerbeyi Sarayı

16.yy in ikinci yılında...

Ayşe Sultan Çeşmesi

1598 yılında inşaat ed...

Aynalıkavak Kasrı

Haliç kıyılarını 3y...

Unkapanı Ayın Biri Kilisesi

İstanbul Unkapanı’nda...

Alman Çeşmesi

İstanbul’da Sultanahme...

Adile Sultan Kasrı

İstanbul’un Üsküdar ...