Balat Semti

22125 İzlenme

Balat Semti hakkında aradığınız tüm içerik ve videolara iamistanbul.tv'den ulaşabilirsiniz. 

İstanbul'un en güzel semtlerinden biri de Balat. Dar sokaklarına sıra sıra dizilmiş rengarenk cumbalı evleri, sinagogları, kiliseleri, camileri, hamamları, çarşısı ile göreni kendine hayran bıraktırıyor. Evlerindeki renklilik semtin dini yapısına da yansıyor. Yüzyıllardır üç inancın bir arada, hoşgörü içinde yaşadığı bir semt olması açısından Balat, barışın ve özgürlüğün simgesi oluyor.

balat_1 balat_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Balat semti, İstanbul'un Fatih ilçesinde Haliç kıyısında Ayvansaray ile Fener arasında yer alıyor. İstanbul’daki her ilçe ve semtin adında olduğu gibi Balat adının da bir hikayesi var. Balat adı, Rumca saray anlamına gelen palation sözcüğünden geliyor. Önceleri İstanbul’un kapılarından birine verilen bu ad, sonraları semtin adı olmuş.

Tarih boyunca, Yahudilerin, Rumların ve Ermenilerin en gözde yerleşim yeri olan Balat’ta bu kültürlere ait birçok eser yer alıyor. İlerleyen zamanlarda Türkler de bu semtte yerlerini alarak azınlık gruplarıyla barış içinde yaşamış ve Balat’a şu anki önemini kazandırmışlar. Bu sebeple Balat, yüzyıllardır üç inancın bir arada, hoşgörü içinde yaşadığı bir semt olmuş.

Caminin, sinangogun, kilisenin yan yana bulunduğu bir semt Balat…

ferruh ahrida_sinagog balatkapi

 

 

 

 

 

 

Balat semti, özellikle Yahudiler için ayrı bir öneme sahip. Bizans devrinden beri İstanbul'a göç eden veya sürgün olan bütün Yahudiler, Balat semtine yerleştirilmiş.

İstanbul’un fethedilmesinden sonra da İspanya'dan gelen Yahudiler Balat’a yerleştiriliyor ve yakın zamanlara kadar Balat’ta Yahudi mahallesi varlığını sürdürüyor. Balat’taki Yahudilerden bir kısmı 1950'lerden itibaren İsrail'e göç ediyor, kalanlarsa şehrin başka semtlerine taşınıyor. Bu nedenle günümüzde Balat’ta çok az sayıda Yahudi yaşamını sürdürüyor.

Balat semti kendine has mimarisi, dini mekanları, çarşısı, hamamıyla gezip görülmesi gereken bir semt.

Balat’taki dini mekanlar

Balat’ta Ayios Strati Ortodoks Kilisesi bulunur. Semtteki başlıca cami Mimar Sinan'ın eseri olan Ferruh Kethüda Camii'dir. Caminin az ilerisinde ise aslen bir Rum Ortodoks kilisesi olan ama 1629'da Ermeni-Gregoryen toplumuna verilen Surp Hreşdegabet Kilisesi bulunur. Bu dini mekanların dışında Balatta, Balat İskele Camii (Yusuf Şücaüddin Camii), Draman Camii, Hoca Kasım Günani Mescidi, Molla Aşki Mescidi, Balatkapı İoannes Prodromos Metokhion Kilisesi, Balatkapı Panagia Balinou Kilisesi, Balatkapı Taksiarkhes Kilisesi, Surp Hreşdogabed kilisesi, Aghia Strati Kilisesi, Sveti Stefan (Demir kilise) Kilisesi yer alır.

Balat Yapıları

Balat'taki evlerinin büyük çoğunluğu Yahudiler'den kalmıştır. Yahudi evlerinden günümüze kalan örnekler mahallenin içlerine doğru çoğalır. Genellikle üç katlı, dar ön yüzlü, ikinci ve üçüncü katlarında cumba gibi çıkmaları olan evlerdir.                                                            

Eski Balat kapısından içeri girildiğinde sağ tarafta Yanbol Sinagogu, az ilerisinde de Makedonya'nın Ohri kasabasından gelen Yahudilerin yaptırdığı Ahrida Sinagogu bulunur. Balat'ın en eski sinagogunun burada olduğu sanılmaktadır ancak bugünkü yapı 19. yüzyıl ortalarından kalmadır.

Balat’a Nasıl Gidilir?

Beşiktaş ve Taksim’den önce Edirnekapı’ya gidip buradan da Balat otobüslerine binerek Balat’a varabilirsiniz. Eminönü’nden gitmek istiyorsanız. Eminönü’nden önce Fener, sonra Balat otobüslerine binebilirsiniz. Ya da Fener’e kadar gelip, on beş yirmi dakika yürüyüp Balat’a ulaşabilirsiniz.

 

 

BALAT SEMTİ

Daha Büyük Görüntüle

 

ayasofya_muze
eyup_sultan_cami
 

Florya'daki İstanbul Akvaryum

Dünya denizlerinde yaşa...

İstanbul Üniversitesi – Botanik Park

İstanbul Üniversitesi B...

Ortaköy Supper Club

Supper club, Amsterdam’...

Troya Hotel İstanbul

Taksimdeki Otellerden Roy...

Denizden Haliç

Şehrin en eski semtlerin...

Çemberlitaş

İstanbul'un eski semtler...

Atatürk Evi Müzesi

Avcılar’da Mustafa Kem...

Siyavuşpaşa Kasrı

Siyavuşpaşa Kasrı ya d...

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Sait Faik Müzesi, İstan...

Heybeliada Deniz Lisesi

Heybeliada Deniz Lisesi, ...