Aya Yorgi Kilisesi

40333 İzlenme

Büyükada'nın en yüksek noktalarından birinde yer alan Aya Yorgi Kilisesi, Saint George adına yapılmıştır. Aya Yorgi, Ortodoks kilisesinin otoritesi sayılan başpiskoposluğun, Türkiye'de kabul ettiği kilise olma özelliğini taşıyor.

aya yorgi kilisesiPatrikhane kayıtlarına göre Aya Yorgi Manastırı 1751 inşa edilmiştir. Bu tarihte inşa edilmiş olan küçük kilise, şapel ve dua yeri eski kilise olarak bilinir ve iki katlı, kiremit örtülü küçük bir yapıdır. Tepede çan kulesinin arkasındaki kesme taştan yapılmış olan kilise ise yeni Aya Yorgi Kilisesi'dir ve 1905 yılında inşa edilmiş olup, 1909 yılında kullanıma açılmıştır.

Kilisenin en çok göze çarpan motifi, denizden çıkan canavarı mızrağı ile öldüren Saint George ikonasıdır. Çeşitli okült yazılarda ise bu ikonun aslında birçok ruhsal anlam taşıdığı ifade edilir. Bu ikonalar hakkında anlatılan ve kiliseyi böylesine önemli bir ziyaret & adak merkezi haline getiren bir efsane vardır.

Kapısında yazan bilgiye göre; söz konusu kilise, ikonların ilk saklandığı kilise değil, onun yerine yenilikçi bir papaz tarafından yaptırılan ve zaman içinde restore edilen 2 kilisenin yenisi imiş; yani toplamda 3 kilise söz konusu imiş.
Adı geçen ikona ve diğer eşyalar, bugün Aya Yorgi Kilisesi’nde yer almaktadır.

Büyükada’da yer alan Aya Yorgi Kilisesi, Hıristiyanların 2 hac noktalarından biridir. Bu nedenle her yıl 23 Nisan ve 24 Eylül aya yorgitarihlerinde Hristiyan dinine mensup kişiler Büyükada’ya akın etmektedir.

Bu tarihlerde  Aya Yorgi Kilisesi’ne gelenler gönüllerince dilek dileyip, kiliseden bir adet çan veya anahtar alır. Dilekleri gerçekleşen kişilerin kiliseye geri gelip aldıkları objeyi geri vermesi gerekir.

Bir diğer inanışa göre de Aya Yorgi kilisesine çıkan yol, çalılara bağlanmış ipler, üst üste konmuş taşlar ve tırmanırken yolda açılmış makara makara iplerle doludur. Yaygın inanışa göre bu yolu hiç konuşmadan çıkan ve yoldaki çalılara ip bağlayan kişinin dileği gerçekleşir ve işleri çözülür, yolu bir makara ipi aça aça çıkan kişinin ise kısmeti açılır. 

 

 

 

Ayios Panteleimon Kilisesi

St. Anthony Katolik Kilisesi

Aya İrini Kilisesi


 


Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi

Fener Rum Ortodoks Patrik...

Aya Yorgi Kilisesi

Büyükada'nın en yükse...

Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi

Kuzguncuk iskelesinin kar...

Ayios Panteleimon Kilisesi

Kuzguncuk İcadiye Caddes...

Aya İrini Kilisesi

Hıristiyanlığın kabul...

Saint Esprit Kilisesi

Şişli'deki Saint Esprit...

St. Antuan Katolik Kilisesi

St. Antoine Katolik Kilis...