Atatürk Evi Müzesi

72735 İzlenme

Atatürk Evi Müzesi hakkında aradığınız tüm içerik ve videolara iamistanbul.tv'den ulaşabilirsiniz. 

Avcılar’da Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evin bir benzeri olarak yapılan bu müze İstanbul’un gezilesi yerlerinden birisi. Atatürk’ün Selanik’teki evinin birebir kopyası olan, içi Atatürk’ü anlatan ve o dönemi yansıtan eşyalarla dolu müze bir çok kişi tarafından ziyaret ediliyor. Avcılar Belediyesi tarafından yapılan ve balıkçı barınağı ile deniz otobüsü iskelesinin batı tarafında yer alıyor. Avcılar’ın Ambarlı Mahallesi’nde yaptırılan Atatürk Evi Müzesi Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin birebir aynısı olarak inşa edildi.

Mustafa Kemal Atatürk’ünb yüzüncü yıl doğum günü etkinlikleri için Türk Ulusu Ata’sına saygı ve sevgisinin bir ispatı olarak Selanik’te bulunan Atatürk Evi’nin aynı ölçülerinde bir kopyasını da Ankara Ticaret Odası desteği ile Çarmıklı Kardeşler tarafınca Atatürk Orman Çiftliği içine yaptırdılar. 10 Kasım 1981 yılında ziyarete açılmıştır. Bu etkinlik çerçevesinde bir tane de Tarımcı Atatürk Anıtı yaptırıldı.

Ali Rüzgar ile Tuncay Gürpınarlı tarafınca Atatürk’ün doğduğu evin modeline göre projelendirildi. Daha sonra ise Mimar Müslüm Kaptan tarafınca Sivas, Ankara ve Erzurum’da inceleme gezileri yaptı. Buralarda detaylı bilgi ve belgeleri topladıktan sonra orjinaline birebir sadık kalınarak yaptırıldı. Bu ev için toplamda 650 bin YTL harcandı.

Atatürk Evi Müzesi, 5 dönüm bir arazi üzerine kuruldu. Müzeye giren bir de yürüyüş yolu bulunuyor. Bu yoldan geçerken Sivas ile Erzurum kongrelerindeki binalar ile Meclis Binasının maketleri de konmuş. Bu maketlerin her birinin önünde ise tarihi bilgileri veren yazılı tabelalar bulunuyor. 

Bu maketlerin tam karşısındaki duvar üzerinde ise Milli Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet tarihinin konuları bulunan rölyefler ile yer altı şekilleri sanat galerisi bulunuyor. Bu yolun sonunda ise Çağdaş Uygarlık Meydanı’na gelirken ise meydanın batısında Atatürk Evi Müzesi yer alıyor. Bu meydanın doğusunda ise 200 kişilik bir Anfitiyatro bulunmaktadır.

 Dönemde kullanılan araç ve gereçler ile giysiler, bazı eşyalar da Atatürk Evi Müze’sinde sergilenmektedir. Bu eşyaların çoğunu Avcılar halkı müzeye bağışladı.

Atatürk Evi Müzesi’ne geldikten sonra yorgunluk atmak için ise güneybatı tarafındaki terasta dinlenebilirsiniz. Bu yönde bir tanede tören alanı bulunmaktadır. Avcılar’daki Atatürk Evi Müzesi, her gün 09.00-12.00 ile 13.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.


Florya'daki İstanbul Akvaryum

Dünya denizlerinde yaşa...

İstanbul Üniversitesi – Botanik Park

İstanbul Üniversitesi B...

Ortaköy Supper Club

Supper club, Amsterdam’...

Troya Hotel İstanbul

Taksimdeki Otellerden Roy...

Denizden Haliç

Şehrin en eski semtlerin...

Çemberlitaş

İstanbul'un eski semtler...

Atatürk Evi Müzesi

Avcılar’da Mustafa Kem...

Siyavuşpaşa Kasrı

Siyavuşpaşa Kasrı ya d...

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Sait Faik Müzesi, İstan...

Heybeliada Deniz Lisesi

Heybeliada Deniz Lisesi, ...