Alman Çeşmesi

49435 İzlenme

 

İstanbul’da Sultanahmet Meydanı’nda Sultan I. Ahmed Türbesi`nin karşısında yer alan tarihi çeşme, Alman İmparatoru. Wilhelm`’in sultana ve İstanbul’a hediye  olarak verilmiştir. Almanya’da yapılıp 1901’de İstanbul’daki yerine monte edilen çeşme; Neo-Bizanten üslübunda bir çeşmedir ve iç kısmında ise altın mozaikle süslenmiştir.

Çeşmenin mimari planını Kaiser’in özel danışmanı Mimar Spitta çişmiş, yapımını ise Schoele yaptırmıştır. Ayrıca Alman mimar Carlitzik’le İtalyan Mimar Joseph Antony de bu projede çalışmışlardır. Alman hükümeti önce hipodrom alanını düzenlemiş, sonra Almanya’da hazırlanan çeşme buradaki temeller üzerine oturtulmuştur. Mermerleri ile değerli taşları Almanya’da işlenmiş ve parçalar halinde gemi ile İstanbul’a getirilmiştir.

Yapımına 1899’da başlanan çeşmenin 1 Eylül 1900’de, Sultan II. Abdülhamid’in 25. cülus törenine yetiştirilmesi planlanmıştı ama çeşmenin inşaatı bu tarihe yetişmeyince II. Wilhelm’in doğum günü olan 27 Ocak1901’de görkemli bir tören ile açılışı gerçekleşmişti.

Alman çeşmesi, yüksek bir taban üzerine oturtulmuş, sekizgen planlı bir yapıdır. Su haznesinin üzerinde sekiz sütunun taşıdığı bir kubbe yer alır. Sütunları birbirine bağlayan kemerlerin üzerindeki pandiflerde birer madalyon bulunur. Dördünün içinde yeşil zemine II. Abdülhamid tuğrası, diğer dördünün içinde Prusya mavisi üzerine II. Wilhelm’in simgesi olan "W harfi" altında II sayısı konulmuştur.

Alman Çeşmesinde bir de Osmanlıca kitabe vardır. Bu kitabede Osmanlı Seraskerlik Dairesi’nden, aynı zamanda edebiyatçı olan Ahmet Muhtar Paşa’nın beyitti sülüs yazıyla İzzet Efendi tarafından yazılmıştır.


Çemberlitaş

Çemberlitaş sütunu, MS...

Alay Köşkü

İstanbul’da Gülhane P...

Bozdoğan Su Kemeri

İstanbul’un Fatih İl...

Beylerbeyi Sarayı

16.yy in ikinci yılında...

Ayşe Sultan Çeşmesi

1598 yılında inşaat ed...

Aynalıkavak Kasrı

Haliç kıyılarını 3y...

Unkapanı Ayın Biri Kilisesi

İstanbul Unkapanı’nda...

Alman Çeşmesi

İstanbul’da Sultanahme...

Adile Sultan Kasrı

İstanbul’un Üsküdar ...