Ağız ve Diş Sağlığı

93820 İzlenme

Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasındadır. Ancak hayatı doğrudan tehdit etmediği için gereken önem verilmemektedir.

Ağız sindirim kanalının girişidir. Ağızdaki olumsuzluklar diş sağlığının bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açar. Ağızla aldığımız yiyecekler çiğnenip, tükürükle karıştırılarak yutulmaya ve sindirime hazır hale getirilirler. Ağız aynı zamanda konuşmaya yardım eder. Tat alma organı olan dilin; çiğneme, yutma, konuşma gibi çok önemli yan görevleri de bulunmaktadır.

Dişlerin besinlerin parçalanması, öğütülmesi görevlerinin yanı sıra konuşmada ve görünümümüzde önemli etkileri vardır. Dişleri eksilmiş kişilerin bazı sesleri çıkarabilmeleri zorlaşır, çiğnemede ve/veya ısırmada da zorluk olur. Dişlerin gelişim süreci içerisinde ilk çıkan süt dişleri, daha sonra yerlerini  kalıcı dişlere bırakır.

Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş eti hastalıkları kimi zaman diş yuvasının bulunduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen bir etki yapabilir. Diş sağlığının bozulması vücuttaki diğer organları da etkileyebilir. Dişler neredeyse bütün sistemleri olumsuz etkileyen sürekli enfeksiyon odağı haline gelebilir ve  kalp, böbrek, eklemler vb. yapılarda önemli sağlık sorunlarına yol açabilen enfeksiyonlara kaynaklık edebilir.

Ağızda ve dişlerde yapısal ve işlevsel herhangi bir bozukluğun olmaması, ağız ve dişlerin görevlerini tam olarak yapabilmeleri durumu “ağız ve diş sağlığı”nın varlığını gösterir.


Diş Teli Çürük Yapar Mı?

Prof. Dr. Tülin Arun,"di...

İmplant Tedavisini Etkileyen Faktörler

Dt. Mehmet Tarık Tuncay,...

Diş Eti Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Yrd. Doç. Dr. Burcu Kara...

Diş Nasıl Fırçalanır?

Yrd. Doç. Dr. Burcu Kara...

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dt. Mehmet Tarık Tuncay,...

Ağız Kokusunun Nedenleri

Yrd. Doç. Dr. Burcu Kara...

Sağlıklı Diş Eti Nasıl Olmalı ?

Yrd. Doç. Dr. Burcu Kara...

Ortodontik Tedavi Çeşitleri

Prof. Dr. Tülin Arun, Or...

Ortodonti Hangi Yaşlarda Uygulanır?

Prof. Dr. Tülin Arun, ...

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Dt. Tankut Seber, “diş...