Telli Baba Türbesi 0

Telli Baba Türbesi

TELLİ BABA TÜRBESİ
Ziyaretçilerini çoğunlukla, kadınlar ve genç kızlar oluşturan Telli Baba Türbesi, özellikle hafta sonları ve cuma günleri ziyaretçi akınına uğruyor.
Telli Baba Türbesi yabancı turistlerin de İstanbul'a geldiklerinde ziyaret ettikleri yerler arasında. Telli Baba ile ilgili duydukları efsaneden etkilenen turistler, buraya gelip hem ziyaret ediyorlar hem de bilgi alıyorlar.
Ziyaretçiler Tetelli baba türbesilli Baba Türbesininin halıfleksle kaplı merdivenlerinden inerek bu mekana giribiliyor. İçeride ziyaretçilerin namaz kılabilecekleri mescid de mevcut. Buraya gelen ziyaretçiler Türbede’ki tellerden ufak bir parça alarak dileklerinin gerçekleşmesi için dua etme geleneğini hala sürdürüyor. Dileklerinin ise gerçekleştiğini düşünenler bir dahaki ziyaretlerinde ellerinde getirdikleri telleri üzerine bırakıyor. Telli Baba Türbesinde dileklerin gerçekleşmesi için inanılan ise tellerin uzun veya kısa olması ile ilgili. Yani teller kısa ise dilekler kısa zamanda gerçekleşiyor, uzun ise dileklerinin gerçekleşmesi biraz zaman alıyor.


Telli Baba ile ilgili birçok efsane bulunuyor. Adı İmam Abdullah Efendi olan Telli Baba, Fatih devrindetelli baba türbesi orduda bulunduğu dönemde, tabur imamı iken şehit olduğuna inanılması. 80 yıl öncesinde hastalıklı bir genç kızın onu rüyasında gördüğü ve bu rüya ile mezarlığının ortaya çıkarılması. O günden sonrada genç kızın iyileşip peşindende bir çok insanı bu türbeye ziyarete çekmesi olarak biliniyor.

Bir diğer rivayete göre; Telli Baba’nın tahsiliye memuru olması. Gemilere kılavuzluk hizmeti veren Telli Baba nöbeti esnasında denizin kabardığını ve denizde küçük bir kayığın içinde genç bir kızla bir oğlanın bulunduğunu görüp denize atlayarak genç kızı kurtarması ancak genç delikanlıyı bulamamış olmasıyla sonuçlanan olayda, genç kızın yıllar sonra teşekkür etmek isteyerek Telli Babaya geldiğini ancak öldüğünü öğrenincede ağlayarak, telli duvağı mezarlığa bırakarak ayrıldığına inanılıyor.


telli baba türbesiBirde, Telli Baba’nın aslında bir gelin olduğu şeklindedir. Söylentiye göre denizde akıntıya kapılan genç bir gelin denizde boğulur. Ertesi gün cesedi kıyıya vurmuş olarak halk bulur ve şimdiki yere gömerek üzerine gelin telleri ekerler. Verem hastalığına tutulan bir genç kızın ise garip rüyalar görerek, gelinlik giymiş bir kadının rüyasında herkesin gelip geçtiği bir mezar var gelip düzeltirsen seninde hastalığını iyileştirir dertlerinden arındırırım diyormuş. Genç kızda mezarlığı hemen düzeltmiş ve kısa zamanda sağlığına kavuşmuş.
Telli Baba Türbesini ziyaret etmek isteyenler, Sarıyer'den Rumeli Kavağına giden yol üzerinden ulaşabilir. Ziyaret saatleri ise saat 09:00 – 18:00 arasıdır.