Google+

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: haberbaslik

Filename: yerel/ilce.php

Line Number: 62

&url=http://www.iamistanbul.tv/ilce/sisli&via=iamistanbul_tv" title="Twitter">Twitter Facebook

Şişli İLÇE TANITIMI

ŞİŞLİ

İlçenin en eski mahallesi olan Tatavla'nın (Kurtuluş) 16. yy'da kurulduğu ileri sürülür.19. yy'a kadar bağlar ve bostanlarla dolu olan Şişli'de çok az yerleşim vardı. Yerleşme alanı 19. yy'dan başlayarak Harbiye, Pangaltı ve Maçka'ya doğru yayılmaya başladı.Feriköy'de ilk bira üretim tesisinin kurulması ve Şişli Etfal Hastanesi'nin açılışı da 1890'lara rastlar.Bomonti Bira Fabrikası 19. yy'ın başlarında kurulmuştur. 1870'te çıkan hakkari yangınında evsiz kalan Levantenler ve gayrimüslimler Harbiye çevresinde inşa edilen kagir binalara taşınmışlardır.Matbaa-i Osmaniye'yi kuran Osman Bey'de Harbiye ile Şişli arasında geniş bir arazi satın alarak bu arazide konak yaptırmıştır.

 

Gene 19. yy'ın son çeyreğinde Harbiye, Nişantaşı ve Teşvikiye'de birçok konak inşa edilmeye başlamıştır. Abdülmecid döneminde (1839-1861) imparatorluğun sınır bölgelerindeki yurtlarından olan birçok göçmen Şişli'nin hemen kuzeydoğusunda bulunan arpa tarlaları ve dutlukların olduğu -bugün Mecidiyeköy olarak bilinen- alana yerleştirildiler.Taksim'den yapılan atlı Tramvay seferleri ilk kez 1881'de Şişli'ye kadar uzanmış, 1913'te elektrikli hale gelen tramvay hattının daha fazla uzatılmasına ihtiyaç olmadığı düşünülerek tramvay deposu da (bugün Cevahir Alışveriş Merkezi) Şişli ile Mecidiyeköy arasında inşa edilmiştir.İstanbul'daki önemli anıtlardan biri olan Abide-i Hürriyet de 1911'de açılmıştır.

 

Şişli ilçesinin adı, zamanında şişçilikle uğraşan bir aileye ait olan Şişçilerin Konağı'nın adının zamanla Şişlilerin Konağı'na  dönüştüğüne ve buradan geldiğine dair rivayet vardır. Diğer bir rivayet ise, Şişli adının, topografik olarak Beyoğlu Platosu'nda yükseltisi fazla olan bir bölgede bulunmasından geldiğidir.

 

 

Şişli-Mecidiyeköy-Esentepe-Levent-Maslak aksında uzanan Büyükdere Caddesi üzerinde ve çevresindeki bölge Türk finans sektörünün kalbi durumuna gelmiştir. 28 Mahalleden oluşan Şişli ilçesinin başlıca semtleri; Fulya,Mecidiyeköy, Harbiye, Teşvikiye ve Maslak'tır.

 

ŞİŞLİ BELEDİYESİ                  

Adres: Eski Bayram Yeri Cad. Hakim Sok. No:1

Tel: 0 212 250 62 91

ŞİŞLİ KAYMAKAMLIĞI

Adres:Esentepe Mah. Salih Tozan Sok. No:18 Şişli Halk Eğitim MerkeziBinası Kat:3

Tel: 0212 356 24 73

Fax: 0212 356 24 71

 

Şişli HABERLERİ

Şişli

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: upload_tarih

Filename: yerel/ilce.php

Line Number: 33

" />
" data-setup='{"controls":true}' autoplay="auto" >

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: video_ids

Filename: views/video_player_haber.php

Line Number: 96

/

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: video_adi

Filename: views/video_player_haber.php

Line Number: 96

.mp4" type='video/mp4' />
Şişli İlçesi | Tarihi Nüfusu Ekonomik Durumu ve Tanıtım Videosu | iamistanbul.tv