Google+

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: haberbaslik

Filename: yerel/ilce.php

Line Number: 62

&url=http://www.iamistanbul.tv/ilce/atasehir&via=iamistanbul_tv" title="Twitter">Twitter Facebook

Ataşehir İLÇE TANITIMI

ataşehir

ATAŞEHİR

Ataşehir İlçesinin Tarihi İstanbuldan bile eskilere dayanmaktadır. İstanbul çevresindeki ilk insan yerleşimleri ancak M.Ö.5000-3000 yılları arasında ortaya çıkmışken, İçerenköyde taş devrine ait ilk el baltalarına rastlanmıştır. 1331 Mayısında, Orhan Gazi; Kartal-Cevizlik’te Bizans Kralı III. Andronicus’u yendi. Üsküdar’a yürüdü. Komutanlarından Konuralp da ; Aydos Kalesini, Kayışdağının batı eteklerindeki Ayazma Köyünün , şimdiki İçerenköy’ü alarak Üsküdar’da Orhan Beyle birleşti.

 

O zaman burada çok geniş bağlar, bir kilise bir hamam, bir sarnıç vardı. Bizanslılar ve rahipler buranın Türkler eline geçtiğine çok üzüldü. Özellikle kadınlar hamam sularının kendilerini güzelleştirdiğine inanırlardı. Geniş ölçüde yapılan şarapçılık, sebzecilik, meyvecilik bir çok rahibin geçimini sağlardı. Bu bölgede , Osmanlı Türklerine geçince , Anadolu’dan getirilen halk; Başta Merdivenköy olmak üzere yerleştirildi.

Geyikli Babanın öğrencilerinden Gözcü Baba , Eren Baba , Kartla Baba , Ali Gazi, Sarı Gazi gibi savaşçı din adamları ve bunlara bağlı yüzlerce kişi Hıristiyan köylerine yerleştirildi. Bu savaşçılar korsan baskınlarından korunmak için Rumlarla birleşiyorlardı. 1335 yılında Tekkebağ Köyü böyle kurulmuştu. Köyün tek derdi su kıtlığıydı.

Bu bölge Eren Baba ile Ali Gazinin yönetimindeydi. 1465 ten sonra bölge adı olarak Erenköy, Tapuya geçti.1639 yılından sonra , Kayışdağı suyu künklerle Erenköye getirilince , Karaman Çiftliği ve Tekkebağ halkı Erenköye göçetti . 164 yılında Tersana Kahyası Mustafa Ağa camiyi yaptırdı. 1860 da Kadıköy’ün yedi mahallesinden biri oldu. 1872 de bölgenin batısında tren yolu ve istasyon yapılınca Hat komutanı, Ulaştırma Yüzbaşı Ali Beyin önerisiyle Erenköy adı şimdiki yerine verildi.

İçerenköy Camisi (Mehmet Çavuş Camii) ilk defa 1665 tarihinde yapılmış daha sonra 1924’de yeniden yapılmıştır. Asıl Erenköy içerlek kaldığından ve Erenlerin bir kısmı daha içerilerde yerleştiği için semt bu adı alarak mahalle İÇERENKÖY oldu.  

ATAŞEHİR BELEDİYESİ  

Adres:Ataşehir Belediye Başkanlığı Kayışdağı Cad. No:143 Posta Kodu: 34752 Küçükbakkalköy / Ataşehir / İstanbul

Tel:0216 570 50 00

ATAŞEHİR KAYMAKAMLIĞI

Adres: Merdivenköy Yolu Sokak No:5 (Zübeyde Hanım Öğretmenevi yanı) K.bakkalköy- Ataşehir/İstanbul

Tel:0 216 577-51-10

Ataşehir HABERLERİ

Ataşehir

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: upload_tarih

Filename: yerel/ilce.php

Line Number: 33

" />
" data-setup='{"controls":true}' autoplay="auto" >

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: video_ids

Filename: views/video_player_haber.php

Line Number: 96

/

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: video_adi

Filename: views/video_player_haber.php

Line Number: 96

.mp4" type='video/mp4' />
Ataşehir | İstanbul Ataşehir Hakkında Bilgi ve Tanıtım Videosu | iamistanbul.tv