Yeni Zelanda

64375 İzlenme

Resmi Dili : İngilizce / Maori dili
Başkenti : Wellington
Nüfus : 4,317.352
Para Birimi : Yeni Zelanda Doları

 

 

 

Yeni Zelanda Tanıtımı

Yeni Zelanda, Güney Büyük Okyanus'da bir ada ülkesidir. Güney Yarımkürede, Okyanusya'daki Güney Pasifik adaları arasında, Avustralya'nın yaklaşık 1.200 mil (2.000 km) güney doğusunda yer almaktadır. Başlıca iki büyük (North Island ve South Island) ve birçok küçük adadan oluşur.

Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington'dur. Üzeri kar kaplı dağ manzaraları ile bilinen bir ülkedir. En büyük ve en kozmopolit şehri Auckland'dır.

Yeni Zelanda’ya ilk kez 1000 yıl önce Polinezyalı Maoriler yerleşmiştir. Maoriler iyi örgütlenmiş, kan bağı ile gelen şefler ve güçlü rahipler tarafından yönetilen bir kabiledir.

Adaya ilk ayak basan beyaz adam, 1642 yılında Hollandalı Abel Tasman olmuştur. Ancak Kaptan James Cook’un 1769 ve 1779’daki gezilerine kadar adalar herhangi bir yönetime bağlı kalmamış ve keşfedilmemiştir. İngiliz göçmenler, 1840 yılında İngiliz hakimiyeti kurulunca adaya yerleşmeye başlamışlardır. Wellington bu tarihten sonra kurulmuştur. Yeni Zelanda’ya 1852 yılında kendi hükümeti tahsis edilmiştir ve sonraki yüzyılda ülke yatırım, iletişim ve tarımsal üretimde hızlı bir gelişme kaydetmiştir.

Yeni Zellanda adı danimarkalı kartograflar tarafından,danimarkada bulunan Zealand adasına ithafen konulmuştur.

 

 


Wallis ve Futuna Adaları

Wallis ve Futuna Adaları...

Tokelau

Tokelau hakkında merak e...

Marshall Adaları

Marshall Adaları hakkın...

Pitcairn Adaları

Pitcairn Adaları hakkın...

Niue

Niue hakkında merak edil...

Palau

Palau hakkında merak edi...

Norfolk Adası

Norfolk Adası hakkında ...

Guam

Guam hakkında merak edil...

Cook Adaları

Cook Adaları hakkında m...

Cocos Adaları

Cocos Adaları hakkında ...