Suşi Tarifi

60969 İzlenme

Suşi'yi hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli faktör, suşinin ham maddesi olan prinçtir. Princin sorunsuz bir şekilde sarılabilmesi için nori yaprağı olarak bilinen bir çeşit yosun gereklidir.

İlk başta pirinçleri derin bir kapta soğuk suyla iyice yıkayıp, süzmemiz gerekiyor. Önceden kaynatmış olduğumuz suya tuzu, sirkeyi ve pirinçleri ekleyelim. Pirinçler yumuşayana kadar, yaklaşık 12-15 dakika, ara ara karıştırarak haşlayalım. Pirinçleri süzüp, geniş bir tepsi ya da kaba yayarak soğumalarını bekleyelim.

Maki (Rulo) Suşi için, Bir noriyi yani yosunu bambu amerikan servis üzerine koyalım. Norinin size yakın tarafına yaklaşık 6 cm genişliğinde ve yarım cm kalınlığında suşi pilavını ekleyelim. Norinin size yakın tarafına, pilavın üzerinde 1 cm boşluk bırakarak malzemeyi yerleştirelim. Suşiyi, bambu amerikan servis yardımıyla, yaklaşık 3 cm çapında bir tur sarıp, norinin kalan kısmını bir makas ya da bıçak yardımıyla keselim. Rulo halindeki suşiyi keskin bir bıçak yardımı ile 6 eşit parçaya bölelim. Kenarlarının düzgün görünmesi için uçlarındaki fazlalıkları kesebilirsiniz.
 
Sos için, toz vasabiyi suyla karıştırarak hamur haline getirmemiz gerekmektedir.
 
Suşi yanında zencefil turşusu, hamur halindeki vasabi ve minik bir kap içinde soya sosu ile servis edilirse kusursuz bir sunum gerçekleşmiş olur. 
 
Suşi, yanında servis edilen vasabinin soya sosunda eritilmesi ile elde edilen karışıma batırılarak yenir. Maki suşilerin çubuk yardımıyla, nigirilerin ise elle yenmesi tavsiye edilir. Bir suşi tipinden başka bir suşi tipine geçilirken arada zencefil turşusu yenerek ağız temizlenir ve tatların birbirine karışması engellenir.