Selülit Oluşumu Nasıl Engellenir?İzlenme Sayısı 1509

Selülit Oluşumu Nasıl Engellenir?

Selülit genç yaşlı, kadın erkek, şişman zayıf ayrımı yapmadan pek çok insanı ağına düşüren nadide sorunlardan biridir.

Kalça, basen ve üst bacaklarda daha yoğun görülür.  

Selülitin; beslenme, hareketsizlik, hormonlar, alkol ve sigara tüketimi veya genetik yatkınlık gibi birçok sebebi olabilir.  Selülit tamamen yok olmaz fakat bazı önlemler sayesinde azaltılabilir ve oluşumu en aza indirgenebilir.

Bu önlemlerden ilki, beslenme konusunda dikkatli davranmaktır. Fazla miktarda fast food tüketiminin sağlık açısından ne kadar zararlı olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra selülit oluşumunda da etkili olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.  Ayrıca kafeinli yiyecek ve içecekler, tuz ve şeker de selülitin sevdiği besinler arasındadır.

Spor yapmak pek çok sağlık sorununa iyi geldiği gibi selülit oluşumunu minimum seviyeye düşürmek açısından da faydalıdır. Hareketsiz bir yaşam süren kişilerde daha fazla selülit oluşumu gözlenmiştir.

Alkol ve sigara tüketimi ciltteki portakal kabuğu görünümünü artırmakla birlikte, başka cilt sorunları için de tetikleyici rol oynamaktadır. Alkol ve sigara tüketimini bırakmak veya mümkün olduğunca aza indirmek selülit oluşumunun önüne geçecektir.

Bol su içmek vücutta biriken zararlı maddelerin daha hızlı atılması için önemlidir. Yetişkin bir bireyin günde en az 1 litre su içmesi önerilir. Su içerek cildinizin daha pürüzsüz ve sağlıklı görünmesini sağlayabilir selülit oluşumuyla daha kolay savaşabilirsiniz.

Selülit sorununu pilatesle aşmak da mümkündür. Uzmanımız, selülit sorunu olanların nasıl pilates yapması gerektiğini uygulamalı olarak anlattı. 

Selülit Oluşumu Nasıl Engellenir? ile ilgili Yorum Yazın

Adınız : E-Mail Adresiniz :