Hangi Şarap Hangi Kadehle İçilir?

14910 İzlenme

Şarabın ton ve berraklığının rahatça algılanabilmesi için saydam, desensiz ve renksiz kadehler tercih edilmelidir. Kırmızı ve beyaz şarap için farklı özelliklere sahip kadehler tercih edilmelidir. Kırmızı şaraplar için serin tutulmaya ihtiyaç duyulmadığından yuvarlak ve büyük kâseli kadehler kullanılır. Serin içilmesi tavsiye edilen beyaz şarapların ise oda ısısında kısa sürede ısınmalarını engellemek için küçük kadehlerde içilmesi tavsiye edilir. Şarap, Kadehin 3/1’i oranında doldurularak servis edilmelidir.

Doğru kadehi seçmek

Kadeh, bilinçli bir "şarap tadımında" görünüm, koku, tat ve yapı üzerine mümkün olan en iyi duyumları alabilmek için çok önemlidir. Kadehin kalitesi ve biçimi, şarabın görünümünde ve özellikle de alınabilecek kokuda önemli bir rol oynar. Bir şarabın içerdiği aroma ve buke miktarının ne kadarının bir kadehten koklanabileceği birbiriyle ilişkili dört ana faktöre bağlıdır:

  • Kadehin biçimine
  • Kadehe konurken ya da konduktan sonra sallandığında şarabın dokunduğu iç yüzeye
  • Aroma maddelerinin sirkülasyon yapabildiği, gelişip yoğunlaşabildikleri, şarap yüzeyiyle kadeh ağzı arasındaki iç bölgeye
  • Kadeh ağzı büyüklüğünün, gövdesine oranına (Bu oran çok ince ayarlanmalıdır. Aroma maddeleri kadehten çıkabilmeli ama kısa bir sürede de tükenmemelidir.)

İçli Köfte

İçli Köfte Yapılış...

Kalem Böreği

Kalem Böreği Yapılış...

Sticky Toffee Pudding Nasıl Yapılır?

Çiğdem Alagöz Çoşkun...

Fırında Somon Nasıl Yapılır?

Çiğdem Alagöz Çoşkun...

Nezine Tatlısı Nasıl Yapılır?

Aşçı Nilay Eryıldır ...

Sezar Salata Nasıl Yapılır?

Şef Aşçı Hüseyin Kuz...

Ispanaklı Tost Nasıl Yapılır?

Pizza Ustası Ramazan Şi...

Vejeteryan Pizza Nasıl Yapılır?

Pizza Ustası Ramazan Şi...

Arabaşı Çorbası Nasıl Yapılır?

Asçı Nilay Eryıldır '...

Karışık Tost Nasıl Yapılır?

Pizza Ustası Ramazan Şi...