Çiçek Pasajı'nın İlk İsmi Nedir?

10686 İzlenme

Pasajın ilk sakinleri çiçekçilerdi. 1908 yılında bina mülkiyetinin Sadrazam Sait Paşa’ya geçmesiyle birlikte pasaj "Sait Paşa Geçidi" adını almıştır. 1940 Mütareke yıllarında ise pasajdaki küçük dükkanlara çiçekçiler yerleşmeye başlamıştır.

 

 

Ekim Devriminden kaçan beyaz Rus kadınları, baronesler ve düşesler de burada çiçek satanlardan bazılarıydı. Cite de Pera bir süre çiçek mezat yeri olarak da kullanılmaya başlanınca, Beyoğlu’ndaki çiçekçiler pasaja toplanmış ve pasajın adı “Çiçekçiler Pasajı”na dönüşmüştür.

 

1940'lı yıllardan başlayarak açılan bira ve meyhaneler, bir süre sonra apartman sakinlerini ve çiçekçileri yavaş yavaş başka yerlere taşımış ve  geriye sadece “çiçek” adı kalmıştır. Pasajın ilk meyhanesini açan ise Yorgo Efendi olmuştur.

 

 

İlerleyen dönemde, Çiçek Pasajı’nı Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği’nin gayretleri ile asli durumu dikkate alınarak restore edilmiştir.  1988’deki restorasyondan sonra meyhane olarak kullanıma tekrar açılmış ve 2005 yılı Aralık ayında ise, Mey İçki A.Ş’nin desteği ile tarihi binanın son bakım ve yenileme çalışmaları yapılmıştır.

 

Çatı ve diğer tüm görsel öğeler yeniden restore edilerek aydınlık,ferah ve hoş bir ortam oluşturulmuştur. Eski işletme sahiplerinin resimleri, Pasajın Müdavimlerinden ünlü gurme, mimar ve yazar Aydın Boysan’nın resmi ve akardeoncu Madam  Anahit’in resmi Pasajın duvarlarını süslemektedir.

 

Gösterişli cephe mimarisine sahip Çiçek Pasajı (Hristaki Pasajı-Cite de Pera) halen, Beyoğlu’nun en süslü binası olma özelliğine sahiptir. Beyoğlu Güzelleştirme Derneği’nin gerçekleştirdiği bir ankette geçen “Beyoğlu denilince akla ilk ne geliyor? ” sorusuna verilen cevaplarda Çiçek  Pasajı birinciliği  almıştır.


Çiçek Pasajı İkinci Bahar Restaurant

Çiçek pasajı ikinci Ba...

Çiçek Pasajı Sev-İç Restaurant

Çiçek Pasajı Sev-İç ...

Çiçek Pasajı Nasıl Bir Yer?

Çiçek Pasajı, Taksim ...