Mustafa Sarıgül Kimdir?İzlenme Sayısı 3028

Mustafa Sarıgül Kimdir?

 

 

Mustafa Sarıgül 15 Kasım 1956 Erzincan doğumlu Şişli Belediye Başkanı aynı zamanda türk iş adamı ve siyasetçi. Babası Hakkı Sarıgül annesi Ayşe Sarıgül olan Mustafa Sarıgül’ün ailesi Erzincan’dan İstanbul’a gelmiştir.

Marmara Üniverstesi Eğitim Fakültesi mezunu iki evlilik yapan Mustafa Sarıgül ilk evliliğinden Gülsüm Köksaloğlu 1980 yılında öldürülen Abdurrahman Köksaoloğlu’nun tek kızıydı. 1985’te eşinin vefat etmesinden 8 yıl sonra Aylin Kotil ile evlendi. İlk evliliğinden bir tane oğlu olan Mustafa Sarıgül, ikinci evliliğinden de bir çocuğu olmuştur. Haziran 2008’de Aylin Kotil ile yollarını ayırmışlardır.

Kağıthane Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT Genel Müdürlüğünde iş hayatına devam etti. Daha sonra siyaset yaşamına CHP Şişli İlçesi Gençlik Kolu Yönetim Kurulu üyeliği ile başladı. Daha sonrasında CHP Kurultay Delegesi olarak Şişli ilçesinin temsil yetkisin kullandı.

1987 Genel Seçimlerinden önce ön seçimlerde en çok oy alan kişi oldu. Sonrasında TBMM 18. Dönem’de parlementoya giren en genç Milletvekilli olmayı başardı.

TBMM Başkanlık Divanı Üyeliği, Türk Parlamenterler Birliği Üyeliği, Türk-Alman Parlamento Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği, Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyeliği, Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Asbaşkanlığı gibi görevlerde bulundu.

1994’te Şişli Belediye Başkanlığını kaybeden Mustafa Sarıgül 2. defa DSP Adayı olarak girdiği seçimlerde kazanarak Şişli Belediye Başkanı oldu.

2002 yılında DSP’den istifa eden Mustafa Sarıgül, YTP partisine geçti ancak YTP’nin kendini gösterememesi sebebiyle 2003’te YTP’den ayrılarak Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP)geçiş yaptı.

 2004 yılında CHP’den aday olduğu Şişli Belediye Başkanlığı’nı 2. kez kazanan Mustafa Sarıgül yüzde 60’ın üzerine oy alarak bir çok kişinin desteğinin olduğunuda kanıtladı. Daha sonra CHP Başkanlığı için harekete geçti, fakat Deniz Baykal’a yenilerek veda etmek zorunda kaldı. Partide arbede çıkardığı gerekçesiyle partiden ihraç edilen Mustafa Sarıgül buna itiraz etti fakat çıkan karar onu aleyhine oldu.

CHP’den ayrıldıktan sonra tekrar DSP’ye dönen Mustafa Sarıgül burda büyük bir coşku ile “Halkçı Sarıgül”  sloganı ile karşılandı. Buna tepki gösteren bir takım siyasetçilerde oldu. DSP’den 3. Kez Şişli Belediye Başkanlığına aday olan Mustafa Sarıgül 3. Seçimi de yüzde 55 oy ile kazandı.

22 Haziran 2010'da yaptığı basın toplantısında Türkiye Değişim Hareketinin partileşmeyeceğini ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığındaki CHP'yi destekleyeceğini açıkladı.

Mustafa Sarıgül Kimdir? ile ilgili Yorum Yazın

Adınız : E-Mail Adresiniz :