Meze Çeşitleriİzlenme Sayısı 14818

Meze Çeşitleri

Mezeler çok değişik türlerde olabilir. Peynir, salam, yoğurt gibi çok basit olabileceği gibi, değişik sebzelerden (barbunya, semizotu, patlıcan, biber vb.) ya da deniz mahsullerinden (kalamar, karides vb.) hazırlanmış çeşitleri de mevcuttur.

İşte belli başlı mezeler :

Acılı Ezme: Adana ve Antep Mutfağı'nda çok yaygın olan, (Bostana veya Antep Salatası’na göre daha az sulu ve ezme kıvamında olan bir mezedir. Meze olarak ve özellikle kebapların ve köftelerin yanında servis edilir. Bu tarif de, diğer ezmeler ve salatalar gibi, (özellikle ızgara menülerinde ve ara sıcakların yanında) uzun yıllardır uyguladığım favori tariflerimden birisidir. Özellikle Maraş biberi ya da isot ile harika olur. Bostana ve Antep Salatası'nda olduğu gibi; bu tarifte de, kıvam ve acılık oranı ayarı gibi küçük detaylar çok önemlidir.

Haydari: Haydari, sarımsaklı yoğurt nane ve kırmızı pul biber katılarak yapılan bir tür mezedir.
Rus Salatası: Rus salatasının en önemli malzemeleri haşlandıktan sonra 1 cm. boyutlarında küp şeklinde doğranmış patates ve mayonezdir. Ayrıca haşlanmış bezelye ve havuç da Rus salatasının vazgeçilmez malzemeleri arasındadır. Rus salatasının içine bazen hardal, turşu ve salam da konulabilir. Zeytin, maydanoz ve haşlanmış yumurta salatayı tabakta süslemek için kullanılır. Rus salatası kendi başına meze olarak yendiği gibi bazı sandviçlerin yapılmasında dolgu malzemesi olarak da kullanılabilir. Ayrıca kumpir'in içinin doldurulmasında kullanılır.
Şakşuka: Patlıcan, biber, domates gibi sebzeleri kavurup, üzerine sos dökerek hazırlanan bir tür mezedir.

Köpoğlu: Bir çeşit Ege mezesi olan Köpoğlu, yoğurt ve domates soslu patlıcan kızartmasından oluşmaktadır.

Fava: Kabukları çıkarılan bakla tanelerinin zeytinyağı, tuz ve limon katılarak ezilmesiyle yapılan, yemek, bakla ezmesidir.

Humus: Humus, nohut ve tahine limonsuyu, sarımsak, tuz, kimyon, kırmızı biber ve zeytinyağı eklenerek yapılan bir Ortadoğu mezesidir. Rakı ile birlikte tüketilmesi uygundur.

Topik: Ermeni mutfağının en ünlü mezesi topik, akciğer yahnisi… Topik Ermenice “küçük top” anlamına gelmektedir. Dışı nohut, içi tahin, soğan ve çeşitli baharatlardan oluşan topik içki masasının vazgeçilmez mezesidir.

Piyaz: Piyaz, Türk mutfağının başlıca salata yemeklerinden biridir. Ana malzemesi kuru fasulyedir. Kuru fasulye haşlandıktan sonra soğan, sumak ve maydanoz gibi malzemeler yemeğe eklenip karıştırılır. Limon, sirke, yağ gibi sıvı malzemeler de ilave edilerek salatanın hazırlanması tamamlanır. Domates, zeytin, haşlanmış yumurta gibi dekoratif malzemeler de isteğe göre eklenebilir.

Kısır: Kısır; ana bileşeni bulgur, salça, domates, maydanoz ve sarmısak olan, kimi yörelerde (örneğin Antakya) nar ekşisi de eklenerek yapılan soğuk yemek türü. Arap mutfağındaki Tabule salatası ve Akdeniz usulü kuskus salatalarına benzeyen kısır, genellikle soğan (kuru ve/veya yeşil), domates salçası, domates, maydanoz, salatalık, kıvırcık vb. sebzeleri ihtiva eder. Kısırda pilavlık bulgurun yerine köftelik ince bulgur kullanılır. Sos olarak genellikle limon ve zeytinyağı tercih edilirken bazı yörelerde limon yerine nar ekşisi de kullanılabilir. Kısır Türk kültüründe özellikle çayla beraber veya çayın önünden servis edilir.Türkiye'de özellikle Adana Mersin ,Antalya ,Karaman ,Konya ,Gaziantep ,Kilis ve Antakya 'da çok sık tüketilen bir yiyecektir.

Tarama: Deniz ürünlerinden yapılan mezeler arasında fazla bilinmeyen bir meze türüdür. Balık yumurtası ve ekmek içiyle yapılır. Soğan, limon suyu ve sarımsaktan oluşan ayrı bir sosu vardır. Balık yumurtasının çabuk bozulma özelliğinden ötürü, yapıldığı gün tüketilmesi tavsiye edilir. Tarama özellikle sıcak deniz ürünlerinin yanında soğuk olarak servis edilir. Fakat ayrıca, yanında balık olmaksızın da yenilebilir. Deniz ürünlerinden oluşan bir rakı sofrası için iyi bir tercih…

Tarator Salatası: Ege yöresinin meşhur sosu tarator, artık yöresel bir lezzet olmaktan çıkıp, özellikle deniz ürünlerinin ağırlıklı olduğu tüm rakı sofralarında gözde bir meze olma yolunda… Balığın, midyenin, kalamarın, karidesin üzerine dökülebilen tarator, aynı şekilde salataya da dökülebilmekte ve değişik bir lezzet yaratmaktadır. Ceviz içi, tahin, limon suyu, sarımsak ve maydanozun iyice çırpılmasıyla yapılan tarator, deniz ürünlerin ve salatayla beraber mutlaka denenmesi gereken bir tat…

Babagannuş: En garip isimli Türk mezeleri arasında ilk sıralarda yer alan Babagannuş, genellikle ızgara et yanında servis edilen patlıcanlı bir mezedir. Topan patlıcanın ezilip, içine tahin, limon suyu ve sarımsak eklenmesiyle yapılır. Yapıldıktan sonra üzerine bol zeytiyağı gezdirilir ve bir süre bekletilir. Et yemekleriyle beraber uyum sağlayabilen ağır ve leziz tadıyla, rakı sofralarında tercih edilen bir mezedir.

Muhammara: Antep yöresinin en meşhur mezesi muhammara, acı severler için rakı masalarında aranılan bir mezedir. Kırmızı pul biberin üzerine bolca limon suyu dökülerek, biberin gerçek rengini alması sağlanır ve aynı zamanda biberin acısı azalmış olur. Sonra çekilmiş ceviz ve ekmek içiyle karıştırılarak dinlenmeye bırakılır. Kıvamına göre içine zeytinyağı katılarak yumuşatılabilir.

    

 

Meze Çeşitleri ile ilgili Yorum Yazın

Adınız : E-Mail Adresiniz :