Kedi Tüyünün Zararlarıİzlenme Sayısı 5008

Kedi Tüyünün Zararları

Evde kedi, köpek beslenip, beslenemeyeceği uzun zamandır tartışılan bir konu. Kimileri beslenebileceğinden yanayken, kimisi zararlı olduğunu savunuyor. Yaygın kanının aksine gerekli aşıları ve parazit tedavisi düzenli olarak yapılan bir kedinin tüyleri insan sağlığı için hiçbir tehlike içermez.

kediKediler doğaları gereği tüyleri yenilendikçe eski tüylerini dökerler ve özellikle mevsim dönümlerinde dökülen tüylerin miktarı artar. Birkaç basit yöntemi uygulayarak bu tüylerin hem sizler, hem de kedileriniz için sorun olmasının önüne geçebiliriz.

Kedinizin tüylerini her gün düzenli olarak sık dişli bir tarakla tarayın ya da yumuşak kıllı bir fırçayla fırçalayın. Tel fırçalar kedinizin canını yakacak ve derisine zarar verecektir. Tarama/fırçalama sayesinde kedinizin kendini yalayarak temizlerken yutacağı tüy miktarını önemli ölçüde azaltmış olursunuz. Kedilerin yuttukları tüyler mide ve bağırsaklarında topaklar haline gelebilir ve ciddi sorunlara yol açabilir. Bazı kediler bu tüyleri bağırsak yoluyla atamadıklarında kusarak çıkarırlar. Her ne kadar bir kedinin tüy kusması pek çokları tarafından doğal olarak kabul edilse de bu durum kediniz için oldukça sıkıntılı ve zararlıdır. Zira kusma sadece tüylerin çıkmasına değil besin ve su kaybına da neden olur.

 

KEDİ VE KÖPEKLERDE TUVALET EĞİTİMİ

KEDİ - KÖPEK BAKIMI VE HASTALIKLARI

KEDİ - KÖPEKLER NASIL BESLENMELİ?

Kedi Tüyünün Zararları ile ilgili Yorum Yazın

Adınız : E-Mail Adresiniz :