İstanbul'daki Hamamlarİzlenme Sayısı 16609

İstanbul'daki Hamamlar

İstanbul'daki bütün Hamamlar iamistanbul.tv'de!

istanbuldaki hamamlar Osmanlı - Türk kültürünün vazgeçilmez bir parçası olan hamamlar, özel bir düzenle ısıtılan sıcak ve soğuk suyu bulunan, yıkanma amacıyla kullanılan yapı anlamına geliyor. Aslında hamam denince akla sadece 'temizlik' gelmiyor. Kültürümüzün ayrılmaz parçası olan hamamlar, daha çok geçmişte biraraya gelme, eğlenme, erkek annelerinin oğullarına kız beğendiği yerleri de ifade ediyordu. Şimdilerde ise eski popüleritesini kaybetse de hala bu geleneği sürdürenler oluyor.

Tarihte asıl Anadolu'ya göç eden Türkler, temizlik anlayışını, eğlence ile birleştirerek dünyaca bilinen 'Türk Hamamı' kültürünü geliştirmişlerdir. O dönemlerde şimdiki gibi her evde banyo yoktu. Semtlerin kendi hamamları olurdu ve halk orada temizlik ihtiyacını giderirdi.

Günümüzde sayıları gittikçe azalan hamamlar, yüzyıllarca Osmanlı ve Türk kültürünün en önemli ve vazgeçilmez mekanlarından biriydi. Türkler özellikle İstanbul'un fethinden sonra gittikleri her yerde hamamlar inşaa ediyorlardı. 17'nci yüzyılda sadece İstanbul'da 168 büyük çarşı hamamı bulunuyordu. Dünyaca tanınan İstanbul hamamları, adeta tarihe damgasını vuran büyüleyici yapılardı.

İstanbul hamam konusunda oldukça şanslı bir şehir. Daha çok tarihi ilçeler olmak üzere, bir çok semtte çalışır durumda onlarca hamam var.
Türk Hamamları oryantal dokusu ve mistik yapısıyla yabancı turistlerinde görmeden dönmedikleri yerler arasında.

Türk hamamlarının yapısı

İstanbul'un vazgeçilmezlerinden olan tarihi hamamlar, üç ana bölümden oluşuyor. Bunlar; soyunma yerleri, yıkanma yerleri ve ısıtma yerleri. Soyunma yerlerinde yıkanan kişi bu bölümde üzerini değişir ve bir süre dinlenir. yıkanma yerleri ise, soğukluktan geçilerek gidilen yerdir. Burada kendi içinde bölümlere ayrılır. "Kurna başı" denilen herkesin teker teker yıkandığı yer olurken, "Halvet'', kapalı ve yalnız başına yıkanılan yer anlamına geliyor. Bir de üzerine uzanıp ter dökülen "göbek taşı" var. Göbek taşı, hamamın mermer kaplı zemininden daha yüksek yapılmış ve çeşitli geometrik şekillerde olan yer anlaına geliyor. Son olarak, hamamın altında ateş yanan yer yani ısıtma bölümü bulunuyor. Bu bölümde, alev ve duman mermer zeminin altındaki özel yollardan duvar içlerinden geçerek, "tüteklik" adı verilen bacadan çıkar.

İstanbul'un tarihi hamamları

Avrupa yakasındaki hamamlar

Çemberlitaş Hamamı

1584'te III. Murad'ın annesi Nurbanu Sultan tarafından Üsküdar'daki Atik Valide Külliyesi'ne gelir sağlamak macıyla yaptırıldı. Mimar Sinan'ın eseri olan hamam, günümüzde çifte hamam olarak hizmet vermektedir.

Cağaloğlu Hamamı

1741'de I. Mahmud tarafından Ayasofya Camii'ne gelir getirmesi amacıyla inşa ettirildi. Hamamın planlarını Başmimar Süleyman Ağa yaptı, ancak Abdullah Ağa tarafından bitirildi. Halen çifte hamam olarak hizmet veriyor.

Süleymaniye Hamamı

Mimar Sinan'ın kalfalık döneminde tasarladığı Süleymaniye Hamamı, Süleymaniye Camii'ni de içeren külliyenin bir parçası. Kanuni Sultan Süleyman'a ait özel bir locanın da bulunduğu hamam günümüzde, kadın ve erkeğin birlikte kullandığı turistik bir tesis olarak işletiliyor.

Galatasaray Hamamıistanbuldaki hamamlar

1715 yılında halka açık bir cami hamamı olarak tasarlanan Galatasaray Hamamı, mimari olarak klasik Türk üslubuna sahip. İstanbul'un merkezi bir bölgesinde yer alması nedeniyle turistik olarak da oldukça ilgi gören hamamın kadınlar bölümü, 08.00-19.00, erkekler bölümü ise 07.00-22.00 saatleri arasında açık.

Büyük Hamam

1533'te hemen yanındaki camiyle beraber Mimar Sinan tarafından yapıldı.  Kasımpaşa'da bulunan hamam, günümüzde de çifte hamam olarak kullanılıyor.

Anadolu yakasındaki hamamlar

Çinili Hamam

1648 yılında Kösem Sultan tarafından yaptırılan Üsküdar'daki Çinili Hamam'ın kadınlar ve erkekler için iki ayrı bölümü bulunuyor. Uzun süre harap durumda ve kapalı olan Çinili Hamam, 1964'te özel mülkiyete geçtikten sonra tamir edilip tekrar işletime başlamış. Çinili Hamam tarihi hamamlar içinde özgün yapısını koruyabilmiş, modernleşme adına tahrip edilmemiş bir hamamdır. Adını külliyesinin bir parçası olarak yer aldığı Çinili Camii'nden alıyor.

Eski Hamam (Şifa Hamamı)

15. yüzyıl sonlarında inşa edilen hamam Üsküdar'ın en eski umuma açık yıkanma yeri olduğu için Eski Hamam olarak biliniyor. Gerçek adı Şifa Hamamı olan yapıt, gelin ve damat hamamı olarak da hizmet veriyor.

Beylerbeyi Hamamı

Üsküdar'daki Beylerbeyi Camii yanındaki bu hamam farklı bir çift kubbe tasarımına sahip.

Yalı Hamamı

İstanbul Maltepe sahilindeki Yalı Hamamı, Feyzullah Efendi Camisi'ne yakın bir konumda bulunuyor. Yalı Hamamı'nın Sadaret Kethüdası Yusuf Ağa tarafından Cağaloğlu'nda bulunan okuluna vakıf olmak üzere 1771-73 yılları arasında yaptırıldığı tahmin ediliyor. Mimari bir özelliği bulunmayan Yalı Hamamı, küçük ve basit bir yapıya sahip.

istanbuldaki hamamlarAğa Hamamı

I. Ahmet'in Kiler Ağası Malatyalı İsmail ağa tarafından yaptırılan hamam,  günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor.

Aziziye Hamamı

Sultan Abdülaziz döneminde yapılan hamam, 1860'lı yıllardan kalma yapının detaylarında, dönemin mimari üslup karakterleri yer yer sezilebiliyor. Hamam,19. yüzyıl Osmanlı mimarisi tarihi eserlerinden biridir.

Erenköy Hamamı

Erenköy istasyonunun yakınında bulunan tarihi hamam, haftanın belirli günleri kadınlara, belirli günleri erkeklere hizmet veriyor.

 

Galatasaray hamamıhamamda kına

İstanbul'daki Hamamlar ile ilgili Yorum Yazın

Adınız : E-Mail Adresiniz :