Kokteyl Tarifleri

16576 İzlenme

kokteylKokteyller en çok otellerde ve yazın deniz kenarında tüketiliyor. Bu yaz da insanlar havuz başlarında, beach club’larda rengarenk kokteyller içecekler.

Alkol oranı düşük olduğundan, sıcak günler için en ideal tercih olan kokteylleri dünya üzerinde iki ana kategoriye ayırabiliriz; uluslararası ve yöresel kokteyller...

Bir kokteylin uluslararası kokteyl olabilmesi için en az iki veya üç ülkede bilinmesi gerekir. Yaklaşık 7000 çeşit yöresel kokteyl varken, uluslararası kokteyllerin sayısı yaklaşık 450'dir. 

Kokteyl Nasıl Hazırlanır?
Kokteyl hazırlarken en önemli kural iyi karıştırmaktır. Kokteyl hazırlarken kullanılacak farklı yollar vardır. Kimi kokteyl shakerda hazırlanırken kimi direkt olarak içilecek bardakta, elektrikli aletlerle hazırlanır. 

Meyve sulu, kremalı, yumurtalı, şunuplu karışımlar daima shakerda hazırlanmalıdır. İki parçalı shakerı kapattıktan sonra, shaker sağ elinizin baş parmağını kapak üzerine aynı elin diğer dört parmağını ise shakerın iki parçasının birleştiği bölümü kavrayacak biçimde, sol elinizin küçük parmağını shakerın tabanından aynı elin diğer dört parmağını ise shakerın alt bölümünden sıkıca kavrayıp omuz hizasına getirip ileri geri ahenkli bir şekilde kuvvetli fakat kısa sürede çalkalamak en doğru kullanma yöntemidir.

Mixing-glass kokteyller ile hazırlanması gereken karışımlar buz ile karıştırılıp, soğutulduktan sonra cocktail bardağına süzülür, bu tip cocktaillerde meyve suyu, krema, şurup, yumurta gibi zor maddeler bulunmaz.

Direkt içilecek bardakta kokteyller birleşmeleri kolay olan alkollü içkilerin karıştırılmasından oluşur. 

Karışımlarında krema, süt, yumurta, ağır şuruplar vs. gibi maddeler bulunan kokteylerin hazırlanmasında büyük kolaylık sağlayan elektrikli makineler hızlı, süratli ve seri çalışmayı da kolaylaştırır. Shakerda hazırlayacağınız kokteyleri daha çabuk ve az süre içerisinde bu elektrikli aletleri kullanarak yapabilirsiniz.


Vitamin Dolu Yeşil Kokteyl Nasıl Yapılır?

İçerdiği portakal, gre...

Lynchburg Lemonade Nasıl Hazırlanır?

Lynchburg Lemonade için ...

Klasik Kokteyllerden Long Island Ice Tea Nasıl Yapılır?

Votka, portakal likörü,...

Kırmızı Limon Kokteyli Nasıl Yapılır?

Çilek ve limon suların...

Bahçe Limonatası Nasıl Yapılır ?

Limonata yaz aylarının ...