Dil Balığıİzlenme Sayısı 8559

Dil Balığı

Farklı boylarda görebileceğimiz dil balığı, kolestrol ve yağ oranının düşük olası sebebiyle tercih edilen bir balıktır. Dil balığının derisi ve iç organları temizlendikten sonra fileto haline getirilip bu şekilde satışa sunulmaktadır.

dil-baligiDil balığı yassı balık ailesine aittir ve binlerce yıllardır bilinir ve sevilir. Dil balıkları genelde geceleri aktif olur. Akşamları midye, yengeç ve küçük balık avına çıkarlar. Dil balıklarının onları düşmanlarına karşı koruyan bir özelliği vardır. Eğer saldırıya uğrarlarsa çok zehirli olan çarpan balığını kolayca taklit ederler. Dil balıkları soğuğa karşı çok hassastır ve bu nedenle soğuk aylarda sıcak ülkelere göç ederler.

Erişkin dil balıkları 60 cm ve 2 kg a kadar büyüyebilir. En iyi koşullar da bu balıklar 17 yıl yaşayabilir. Türünün diğer örneklerin aksine dil balığının tam oluşmuş bir göğüs yüzgeci vardır. Ayrıca kısa bir kafası iki normal üst de bulunan gözü vardır ve genel olarak pek göze batmaz. Vücudu uzun ve oval şeklindedir ve renk olarak zemine iyi uyum sağlar.
Dil balıkları, yaz aylarının başında daha sığ kıyı bölgelerine giderler ve burada larvalar kısa süre sonra doğar.


 

DİCLE BALIK RESTAURANT İÇİN TIKLAYIN

TAZE BALIKLA YOĞURT BİRLİKTE TÜKETİLEBİLİR Mİ?

Dil Balığı ile ilgili Yorum Yazın

Adınız : E-Mail Adresiniz :