Belgrad (Sırbistan)

95996 İzlenme

 

Belgrad, Sırbistan'nın başkenti ve en büyük şehridir. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda kurulmuştur.1,2 milyonluk merkez nüfusu ve 1,7 milyondan fazla metropolitan nüfusuyla Güneydoğu Avrupa'nın en büyük şehirlerinden biridir.

Belgrad'ın kurulduğu alan Prehistorik Avrupanın en büyük kültürü olan Vinča kültürünün MÖ 6. yüzyıl dolaylarında doğduğu yerdir.Antik dönemde kentin bulunduğu alanda Trak-Daç kabilesi olan Singiler yerleşmişken MÖ 279'dan sonra da Keltler bölgeye gelip Singidun (boz, kale)adını vermiştir.Romalılar tarafından şehir hakları ile ödüllendirilen Belgrad 520li yılların başlarında sürekli olarak Slav akınına uğramıştır. Stratejik konumu nedeniyle şehir antik çağda sayısız doğu ve batı ordusunun 115 savaşına sahne oldu ve 44 kez yerle bir edildi.Orta Çağ boyunca Bizans İmparatorluğu, Franklar, Birinci Bulgar Devleti, Macaristan Krallığı ve Sırp Despotluğu hakimiyetine giren şehir 1521'de Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine girerek sancak ünvanı aldıve Osmanlı Avrupasının ve Avrupa'nın en büyük şehirlerinden biri oldu.

Kentin büyük bölümü Avusturya-Osmanlı savaşlarında zarar gördü ve hakimiyeti Habsburg Monarşisi hakimiyetine geçti. Şehrin Sırbistan'ın başkenti ünvanını tekrar kazanması Sırp İsyanları sonucunda 1841'de gerçekleşse de şehrin kuzeyi Habsburg Monarşisi'nde kaldı ve 1918'de Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dağılana kadar şehir 2 parçalı kaldı. Birleşik şehir 1918'de Yugoslavya'nın başkenti olarak ilan edildi ve 2003'e kadar da öyle kaldı.

Belgrad kendi özerk yönetimine sahiptir ve Sırbistan'ın idari yapılanmasında özel bir yeri vardır.Metropolitan kent alanı 17 belediyeye ayrılır ve her biri kendine özgü bir yerel konsiye sahiptir.Ülkenin %3.6'sını kaplayan kent nüfusun 'ini barındırır.


Madrid Nasıl Bir Şehir?

Manzanares Irmağı'na ba...

Amsterdam Nasıl Bir Şehir?

Hollanda’nın başkenti...

Viyana Nasıl Bir Şehir?

Avusturya’nın başkent...

Atina'ya Nasıl Gidilir?

Atina’ya İstanbul’da...

Barselona'ya Nasıl Gidilir?

Barselona, özellikle fut...

Moskova'da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Moskova’ya gittiğinizd...

Paris'te Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Paris’te görülmesi ge...

Madrid'e Nasıl Gidilir?

İspanya’ya veya ülke...

Prag'a Hangi Mevsimde Gidilir?

Adeta açık hava müzesi...

Gezilecek En iyi 10 Şehir

Gidilecek, görülecek ve...